Wiosna zatoczyła kółko i wróciła na chwilę do zimy, ale na szczęście sytuacja nie jest już tak dramatyczna, jak w miniony czwartek czy piątek. W większości kraju słońce zagościło na dłużej, a opady nie występują, co sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak zadbać o odpowiednie ubranie, bo temperatury nie rozpieszczają.
PATRYCJA CZY NIŻ? CZYLI O ZMIANYCH W POZNAŃSKIEJ AURZE
Klin wyżu znad Wysp Brytyjskich zdominował pogodowe mapy w Polsce, z wyjątkiem południowego wschodu i południa, gdzie pofalowany front atmosferyczny wprowadza lokalne niże. Po powietrzu krąży chłodny mas polarno-morski, który nie ma zamiaru ustępować.
NA CO LICZYĆ W SOBOTĘ? ZMIENNA POGODA I GÓRSKIE OPADY
W sobotę na południu i południowym wschodzie Polski należy spodziewać się sporego zachmurzenia. IMGW przewiduje okresowe opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, zwłaszcza w obszarach podgórskich, gdzie wieczorem należy liczyć się z opadami marznącymi i gołoledzią. W górach sytuacja staje się jeszcze bardziej intensywna — Bieszczady mogą zyskać aż do 15 mm śniegu, a w południowej Małopolsce do 10 mm. Karpaty także dorzucą swoje, gdzie warstwa śniegu może zwiększyć się o 5 cm, a w Bieszczadach nawet o 10 cm.
POZOSTAŁA POLSKA? POGODA W MIARĘ SPRZYJA
Natomiast w reszcie kraju pogodna aura utrzyma się, z przeważającym małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Wybrzeże i zachodnią Polskę mogą jednak nawiedzić odbiegające od normy chmury. Północny zachód kraju może doświadczyć chwilowych, ale słabych opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. Maksymalne temperatury mają wynosić od 4 do 7 stopni Celsjusza, z wyjątkiem zachodnich regionów, gdzie miejscami osiągną 9 stopni.
CZY BĘDZIE WIATR? SPODZIEWAJ SIĘ PORYWÓW W GÓRACH
W chłodnych rejonach podgórskich Karpat termometry wskażą od 0 do 3 stopni Celsjusza. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, wiejąc z kierunków północno-wschodnich oraz wschodnich, ale na południu może się wzmocnić. W górach porywy mogą osiągać do 70 km/h, co sprzyja zawiejom i zamieciom śnieżnym.
NOCĄ POGODA USTAWI SIĘ W RYTMIE SPOKOJU
W nocy na większości obszaru Polski pogoda się ustabilizuje i dominuje bezchmurne niebo lub małe zachmurzenie. Wyjątkiem będzie południowy wschód, gdzie niż przyniesie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Tam również marznące opady mogą sprzyjać gołoledzi, a w Karpatach pokrywa śnieżna może wzrosnąć o dodatkowe 5 cm.
MROŹNE MGŁY CZY ZIMNE NOCE? OSTRZEŻENIE IMGW
IMGW ostrzega przed marznącymi mgłami, które mogą się pojawić, przede wszystkim na zachodzie Polski, ograniczając widoczność do 400 metrów. Minimalne temperatury mogą spadać od -7 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do -2 stopni Celsjusza w zachodnich partiach kraju. W południowym wschodzie i na wybrzeżu termometry zarejestrują około 0 stopni. Wiatr pozostanie lekki i umiarkowany, a później w nocy zacznie zmieniać kierunek na zachodni, a w Sudetach porywy osiągną 60 km/h, co może sprzyjać zamieciom śnieżnym.
Przygotujcie się na chłodniejsze dni, ale nie dajcie się zniechęcić! Warto odkrywać uroki wiosny, nawet jeśli momentami przypomina zimę.