Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Cenne znaleziska archeologiczne z Westerplatte: tajemnice ukryte w leju po bombie

Na Westerplatte trwają intensywne prace wykopaliskowe, które przynoszą fascynujące odkrycia. W leju po bombie, który powstał w wyniku nalotu Luftwaffe 2 września 1939 roku, archeolodzy natrafili na wiele cennych znalezisk, w tym doskonale zachowaną tabliczkę z drzwi jednego z pomieszczeń Składnicy. Eksponaty zostaną zaprezentowane na nadchodzącej wystawie, jak poinformowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

INTRYGUJĄCE ODKRYCIA

W trakcie XI etapu prac, archeolodzy zajmują się wykopem numer 38, usytuowanym w obszarze dużego leja po bombie, w którym odkryto m.in. ołowiane plomby, guziki mundurowe, haki oraz różnorodne narzędzia. Nie zabrakło też szklanych butelek, kałamarzy i elementów wyposażenia budynków, takich jak klamki, zamki, włączniki czy gniazdka elektryczne. To bogactwo znalezisk rzuca nowe światło na codzienne życie w tych czasach.

„KAPSUŁA CZASU”

Jednym z najcenniejszych artefaktów jest emaliowana tabliczka, zapewne pochodząca z drzwi do administracyjnego pomieszczenia. Lej, którego średnica przekracza 11 metrów, powstał w wyniku wybuchu bomby o wadze 250 kg, zrzucanej podczas bombardowania przez niemieckie lotnictwo składające się z 58 samolotów. Całkowita masa odpalonych bomb wynosiła 26,5 tony.

ŚMIECIĄCA PAMIĘĆ HISTORII

Po zakończeniu walk lej został wykorzystany jako śmietnik, gdzie wrzucono zarówno gruzy, jak i wszelkie przedmioty uznane przez Niemców za zbędne. Odzyskane artefakty tworzą swoistą „kapsułę czasu”, która dokumentuje życie w Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwacyjnych, znaleziska zasilić mają przygotowywaną wystawę archeologiczną Muzeum Westerplatte, której otwarcie planowane jest na przyszły rok. Odkrycia te nie tylko poszerzają naszą wiedzę o wybuchowych wydarzeniach września 1939 roku, ale także przybliżają codzienność ludzi, którzy w tamtych czasach żyli i pracowali w tym kluczowym miejscu.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nas na Facebooku – polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie