Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Cechy idealnego prezydenta według Polaków – wyniki najnowszego sondażu

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez CBOS, Polacy zostali zapytani o swoje oczekiwania wobec przyszłego prezydenta. Zdecydowana większość, bo aż 87% respondentów, uważa, że nowy prezydent powinien strzec konstytucji, natomiast 78% podkreśla znaczenie znajomości problemów codziennego życia zwykłych ludzi. W badaniu uwzględniono osiemnaście cech kandydata, które respondenci oceniać mogli na siedmiopunktowej skali.

WAŻNE CECHY NOWEGO PREZYDENTA

Z danych wynika, że blisko trzy czwarte uczestników badania uznaje za istotne bycie prezydentem wszystkich Polaków (79%), a także otwartość na dialog (75%) i przywódcze zdolności w trudnych czasach (74%). Niezależność od wszelkich frakcji politycznych oraz doświadczenie w polityce międzynarodowej są również wysoko oceniane – podobnie jak umiejętność współpracy z rządem oraz znajomość kwestii obronnych (69% i 67% odpowiednio).

Mniej niż 60% ankietowanych zwraca uwagę na znaczenie tradycji i wartości narodowych w prezydenturze, a wymagania dotyczące mniejszości oraz wizji rozwoju kraju są akcentowane przez niecałą połowę badanych.

STYLY SPRAWOWANIA PREZYDENTURY

CBOS zgrupował odpowiedzi, tworząc cztery główne style prezydentury. Pierwszy to nowoczesny liberał, który jest otwarty na różnorodność poglądów i dobrze współpracuje z rządem. Drugi typ, „lider na trudne czasy”, to osoba z silnymi zdolnościami przywódczymi, dbająca o bezpieczeństwo kraju oraz praworządność. Kolejny, „trybun ludowy”, powinien rozumieć problemy społeczeństwa i stać na straży tradycji. Ostatni styl to „człowiek silnych przekonań”, który koncentruje się głównie na interesach swojego środowiska politycznego.

PREFERENCJE POLITYCZNE A STYLY PREZYDENTURY

Preferencje obywateli różnią się w zależności od ich poglądów politycznych. Osoby o lewicowych skłonnościach najchętniej widzą nowoczesnego liberała, podczas gdy zwolennicy prawicy wybierają raczej człowieka silnych przekonań. Badania pokazują także, że elektorat Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji preferuje osoby, które potencjalnie mogłyby reprezentować interesy ich frakcji.

Na koniec badania CBOS zapytał, który z wcześniejszych prezydentów mógłby stanowić wzór do naśladowania. Okazało się, że Lech Wałęsa cieszy się poparciem jako „lider na trudne czasy”, a Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski są pozytywnie oceniani w kontekście nowoczesnego liberalizmu. Z kolei Andrzej Duda jest widziany przez niektórych jako przykład „człowieka silnych przekonań”. Badanie przeprowadzono w dniach 9-12 września na grupie 1000 dorosłych obywateli.

Warto mieć na uwadze, że oczekiwania wobec lidera kraju są zróżnicowane, co podkreśla potrzebę dyskusji o przyszłym kierunku polityki państwowej w Polsce.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie