Agenci CBA prowadzą dochodzenie w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), gdzie Paweł Szopa, otrzymujący z agencji zlecenia warte setki milionów złotych, miał w zamian koordynować nielegalną kampanię polityków Prawa i Sprawiedliwości. Serwis Onet odkrył kilka kont w mediach społecznościowych, które, według CBA, są zarządzane przez osoby powiązane z Szopą. Część z tych kont funkcjonuje do dziś.
Afera W ZARZĄDZIE RARS
Afera związana z RARS, w którą zamieszany jest były prezes Michał K. oraz Paweł Szopa, odpowiedzialny za dostarczanie różnorodnego sprzętu (na konta jego firm wpłynęło ponad pół miliarda złotych w ciągu dwóch lat), dopiero nabiera rozmachu.
W poniedziałek londyński sąd odmówił zwolnienia Michała K. z aresztu za kaucją, mimo propozycji obrony, która zaoferowała poręczenie majątkowe w wysokości 250 tysięcy funtów, codzienne stawianie się na komisariacie oraz dostarczenie 20 listów rekomendacyjnych od polityków z Polski i Ukrainy. Sędziowie uznali jednak, że to nie wystarczy, by zapewnić, że K. nie opuści Wielkiej Brytanii oraz nie ukryje się przed wymiarem sprawiedliwości.
Szopa, od tygodnia poszukiwany listem gończym, również przebywa za granicą. Według agentów CBA, już w październiku ubiegłego roku rozważał przeprowadzkę do Hiszpanii. W związku z tym prokuratura ogłosiła, że będzie ścigany czerwoną notą Interpolu.
Zorganizowana Grupa Przestępcza
Obaj mężczyźni podlegają zaocznemu aresztowaniu przez sąd, a także są podejrzewani o stworzenie zorganizowanej grupy przestępczej w RARS, mającej na celu wyprowadzanie znacznych funduszy. Ustalenia CBA mówią, że działania te miały miejsce w ramach operacji „Walet”, która została wszczęta przez biuro w pierwszej połowie 2023 roku, za rządów PiS pod kierownictwem Mariusza Kamińskiego.
Już w czerwcu informowaliśmy jako pierwsi o nieprawidłowościach w RARS. Kolejne artykuły ujawniły, że Szopa i Dominik Basior, odpowiedzialny również za dostarczanie sprzętu do agencji, „przekazywali korzyści” Michałowi K. i innym osobom związanym z Kancelarią Premiera, by wspierać wybory do Parlamentu RP.
Nieoficjalne Spotkanie w „Rezydencji Parkowej”
Agenci odnotowali, że 6 września br. Paweł Szopa odwiedził „Rezydencję Parkową”, mieszczącą się na terenie Kancelarii Premiera. Spotkanie z „kimś ważnym” zorganizowała mu Anna Wójcik, ówczesna szefowa Biura Prezesa Rady Ministrów. Szopa spóźnił się na umówione w południe spotkanie, co wywołało skargi Wójcik, zwracającej się do niego per „Boczek”.
Pomimo niejasności dotyczących tożsamości osoby, z którą Szopa miał rozmawiać, jego matka, Wiesława Szopa, wspominała o wysokiej pozycji rozmówcy, zalecając synowi, by nie odmawiał spotkania. Pewne jest jedynie, że tego dnia w „Rezydencji Parkowej” odbyły się trzy inne spotkania, których charaktery nie zostały zarejestrowane.
Zarządzanie Internetową Kampanią
Minutę po opuszczeniu kompleksu, Szopa skontaktował się z Mariuszem T., który koordynował działania nieformalnej kampanii wyborczej dla kandydatów związanych z PiS. Grupa ta promowała swoich wybrańców, jednocześnie stosując taktyki „czarnego pijaru” wobec opozycji, wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie.
W sieci odnaleziono profile powiązane z osobami z otoczenia Szopy, które w przeszłości aktywnie krytykowały opozycję, zwłaszcza Koalicję Obywatelską. Najbardziej aktywna z tych stron, „Anka Polska”, istnieje od co najmniej 2019 roku i skupia się na kontrowersyjnych memach związanych z polityką.
Nie udało nam się nawiązać kontaktu z osobami zarządzającymi tymi profilami ani z Wiesławą Szopą, której sklep Red is Bad również znalazł się w ogniu medialnych relacji. Również prawnicy reprezentujący Michała K. i Pawła Szopę nie odpowiedzieli na nasze próby kontaktu.
Afera w RARS wciąż się rozwija, a kolejne ujawnienia mogą doprowadzić do jeszcze większych napięć w polskiej polityce. Jak długo jeszcze skrywane tajemnice będą budzić emocje społeczeństwa?