Przyznanie wniosku o przymusowe doprowadzenie Piotra Pogonowskiego na przesłuchanie przed komisją ds. Pegasusa rozgrzało atmosferę panującą w tej parlamentarnej instytucji. Decyzja została podjęta po tym, gdy były szef ABW po raz trzeci zignorował wezwania. Magdalena Sroka, przewodnicząca komisji, ogłosiła, że zostanie złożony wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Wniosek o zatrzymanie byłego szefa ABW
Inicjatywa zatrzymania i przymusowego doprowadzenia Piotra Pogonowskiego została złożona przez posłankę Koalicji Obywatelskiej, Joannę Kluzik-Rostkowską. Po dyskusji w gronie członków komisji, wniosek został poddany pod głosowanie i zyskał aprobatę większości. Siedmiu członków głosowało „za”, jeden się wstrzymał, a nikt nie wyraził sprzeciwu.
Bezowocne wezwania
„Żarty się skończyły” – skomentował po ogłoszeniu decyzji poseł Trela na swoich mediach społecznościowych, wskazując, że wniosek będzie sygnałem dla innych, w tym Zbigniewa Ziobry. To już trzeci raz, gdy Pogonowski nie stawia się na przesłuchania w sprawie Pegasusa. Pierwszym wyznaczonym terminem było 18 września, po czym nowe daty – 27 września i 11 października – również okazały się dla niego nieosiągalne. W związku z tym obrady zostały wstrzymane do poniedziałku.
Kto to jest Piotr Pogonowski?
Piotr Pogonowski był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2016-2020, a swoją rezygnację z tej funkcji w 2020 roku tłumaczył przyczynami osobistymi. Po odejściu z ABW dołączył do zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie przejął odpowiedzialność za nadzór nad departamentami administracji, bezpieczeństwa i controllingu.
W przeszłości pełnił również funkcję dyrektora gabinetu szefa CBA, Mariusza Kamińskiego, a rok po tym nieskutecznie ubiegał się o mandat poselski z ramienia PiS. Pewnym jest, że obecna sytuacja nagłaśnia temat odpowiedzialności i współpracy z instytucjami ścigania w obliczu coraz bardziej napiętej sytuacji politycznej w kraju.
Źródło/foto: Polsat News