Pogarszający się stan zdrowia Asmy al-Asad
Jak informuje brytyjski „The Telegraph”, stan zdrowia Asmy al-Asad, żony obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada, jest krytyczny. Z powodów związanych z nawrotem białaczki kobietę umieszczono w izolacji, aby zminimalizować ryzyko infekcji. W Moskwie, gdzie przebywa, opiekuje się nią ojciec, Fawaz Akhras, który ponoć jest załamany sytuacją swojej córki.
Walka z nowotworem
Po tym, jak w maju tego roku władze syryjskie ogłosiły, że u Asmy zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową, opóźnienia w leczeniu i agresywność choroby budzą zaniepokojenie. Białaczka ta atakuje szpik kostny, który jest kluczowy dla produkcji elementów krwi. W przeszłości Asma z powodzeniem walczyła z rakiem piersi, pokonując chorobę w 2019 roku. Obecnie jej stan określany jest jako tragiczny – informatorzy potwierdzają, że nie może przebywać z innymi osobami, co jest konsekwencją jej ciężkiego stanu zdrowia.
Życie na uchodźstwie
Po upadku reżimu w Syrii Baszar al-Asad oraz jego żona uzyskali azyl w Moskwie. Źródła sugerują, że Asma wkrótce przed przybyciem do Rosji została zmuszona do ucieczki z powodu błyskawicznych postępów rebeliantów. Jej ojciec, będący kardiologiem, zapewnił jej opiekę przez ostatnie pół roku, najpierw w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a następnie w stolicy Rosji.
Spekulacje dotyczące stanu zdrowia Asmy nasiliły się, gdy pojawiły się doniesienia sugerujące, że rozważa ona leczenie w Londynie oraz dezintegrację małżeństwa z Baszarem. Choć Asadowie nie skomentowali tych informacji, Kreml stanowczo zaprzeczył, iż Asma planuje powrót do Wielkiej Brytanii.
Obawy polityków i przyszłość Asmy
Kilka tygodni temu brytyjski polityk Robert Jenrick wyraził obawy, że powrót Asmy do Wielkiej Brytanii byłby „afrontem dla milionów ofiar Asada”. Jako obywatelka zarówno Syrii, jak i Wielkiej Brytanii, Asma dorastała w Londynie, gdzie studiowała informatykę. Jej życie zmieniło się dramatycznie, gdy Baszar, po śmierci starszego brata w 1996 roku, został wyznaczony na następcę syryjskiego tronu, a później prezydentem.
Wraz z pogorszeniem się sytuacji w Syrii i brutalnym stłumieniem demonstracji w 2011 roku, wizerunek Asmy i Baszara jako reformatorów zniknął. Za wsparcie działań męża Asma została objęta międzynarodowymi sankcjami. Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy podkreślił, że nie ma mowy o jej powrocie do kraju.
Rodzina Asadów w Moskwie
Asma i Baszar mają troje dzieci – Hafiza, Zeina i Karima. W Moskwie przebywa również ich dalsza rodzina. Warto zaznaczyć, że Hafiz studiował matematykę na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym i niedawno obronił pracę doktorską. W swoim przemówieniu podziękował syryjskim „męczennikom”, co rzuca cień na rodzinną tragedię, ale i bardziej złożone losy syryjskiej rodziny, której przyszłość wydaje się wciąż niepewna.
Źródło/foto: Interia