Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Bogdan Święczkowski, prezes Trybunału Konstytucyjnego, udziela wywiadu w „Graffiti”

W dzisiejszym odcinku programu „Graffiti” Grzegorz Kępka przeprowadza rozmowę z Bogdanem Święczkowskim, prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Transmisja jest dostępna na antenach Polsatu, Polsat News, Wydarzeń 24 oraz w serwisach polsatnews.pl i Interia.pl od godziny 7:40.

List zapraszający do dialogu

We wtorek Bogdan Święczkowski wysłał list do premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz liderów partii politycznych, zapraszając ich do dyskusji o przyszłości Trybunału. „Otrzymałem już jedną odpowiedź od przedstawiciela władzy sądowniczej, natomiast czekam na reakcje ze strony władzy ustawodawczej i wykonawczej” – podkreślił prezes TK, odnosząc się do komunikacji z Sądem Najwyższym.

Brak prezydenta na liście adresatów

Na pytanie o nieobecność nazwiska prezydenta w gronie adresatów listu, Święczkowski odparł: „Podczas mojego powołania na stanowisko prezesa TK rozmawiałem z panem prezydentem i przedstawiłem mu moje zamiary dotyczące dążenia do kompromisu”.

Stwierdzenia o deliktach konstytucyjnych

Grzegorz Kępka przypomniał, że prezes Trybunału zarzucił premierowi popełnienie deliktu konstytucyjnego związane z brakiem publikacji orzeczeń. „To jedynie obiektywna obserwacja, jednak słowa nie powinny przeszkadzać w rozmowach dotyczących jednego z kluczowych organów konstytucyjnych w Polsce” – zaznaczył Święczkowski. Dodał, że nie ujawnia swojego planu negocjacyjnego, ponieważ ważniejsze są szczere opinie Prezesa Rady Ministrów, a nie to, co jest mówione publicznie, co często odzwierciedla różnicę między słowami a czynami w polityce.

Własne propozycje i przyszłość Trybunału

Święczkowski wyraził nadzieję, że jego dążenie do kompromisu skłoni władze ustawodawczą i wykonawczą do refleksji. Podkreślił, że nie ma takiej opcji, aby obecni sędziowie Trybunału zrezygnowali z zajmowanych stanowisk. „W tej chwili w Trybunale orzeka 12 sędziów, a trzy miejsca są wolne, co oznacza, że Sejm powinien jak najszybciej powołać nowych kandydatów” – wskazał prezes TK. Dodał, że w przyszłym roku zwolnią się kolejne dwa stanowiska, co może stanowić przestrzeń do osiągnięcia kompromisu w instytucji.

Na zakończenie warto zauważyć, że obecna sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym jest jednym z kluczowych tematów w polskiej polityce, a sugestie dotyczące dialogu mogą przełożyć się na przyszłe działania władz.

Wcześniejsze odcinki programu „Graffiti” są dostępne pod właściwym linkiem.

Źródło/foto: Polsat News

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie