Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie „Gość Wydarzeń” zasugerował, że należałoby poważnie rozważyć, na ile nadzorujący Fundusz Sprawiedliwości byli świadomi nadużyć i oszustw, które miały miejsce. Przypomniał, że Fundusz był kontrolowany przez Zbigniewa Ziobro, co stawia pod znakiem zapytania jego rolę w całej sprawie.
Nazwisko Romanowskiego nieprzypadkowe
W kontekście śledztwa od dłuższego czasu nad nazwiskiem Marcina Romanowskiego krążą niepokojące echa. Bodnar wyjaśnił, że działania prokuratury zaczęły się od jego osoby. W latach 2018-2020 publikacje dotyczące kwestii związanych z Funduszem Sprawiedliwości były liczne, jednak do 2023 roku sprawy te praktycznie nie doczekały się dalszego biegu. Dopiero od lutego 2024 roku zaczęło się intensywnie prowadzić dochodzenie związane z Romanowskim, którego nadzór sprawował Zbigniew Ziobro.
Możliwe zarzuty wobec Ziobry
Bodnar zasugerował, że prokuratura zamierza zbadać, w jakim stopniu osoby odpowiedzialne za Fundusz mogły być świadome nadużyć. Choć podkreślił, że nie chce wyprzedzać faktów, istnieje poważne przypuszczenie, że sprawa może dotyczyć Zbigniewa Ziobry.
Kaczyński także w obliczu śledztwa?
W rozmowie pojawiła się także kwestia Jarosława Kaczyńskiego. Adam Bodnar zwrócił uwagę, że prowadzone są prace w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w związku z tzw. aferą kopertową. Na podstawie zawiadomień złożonych przez komisję śledczą mogą powstać materiały procesowe oraz wnioski o uchwałę w sprawie uchwały immunitetu.
Immunitety parlamentarzystów
W czwartek rzeczniczka Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak, ogłosiła, że prokuratorzy wystąpili z wnioskami o uchwałę w sprawie uchwały immunitetów dla trzech parlamentarzystów: Krzysztofa Szczuckiego (PiS), Jana Krzysztofa Ardanowskiego (Wolni Republikanie) oraz europosła PiS Daniela Obajtka. Prokurator Ewa Wrzosek zaznaczyła, że wnioski te nie dotyczą jednak zatrzymywania polityków, co budzi obawy dotyczące skuteczności działań prokuratury w tym zakresie.
Obawy i argumenty prokuratury
Bodnar zauważył, że prokuratura, składając wniosek o uchwałę w sprawie uchwały immunitetu, musi być gotowa do obrony swojej sprawy przed Komisją Regulaminową. Zgadza się, że muszą istnieć konkretne argumenty na poparcie wniosków, co może być niełatwe w sytuacji, gdy ryzyko nieobecności polityków w prokuraturze jest przedmiotem spekulacji.
Problematyka Trybunału Konstytucyjnego
W rozmowie z Bodnarem pojawił się też temat niewydawania wyroków przez Trybunał Konstytucyjny. Minister sprawiedliwości podkreślił, że jego zdaniem Trybunał stracił status rzeczywistego organu sądowego, a podjęta uchwała rządu zmienia postrzeganie tej instytucji. Zdaniem Bodnara, Trybunał został „doszczętnie zniszczony” i nie cieszy się już zaufaniem, które miało lokować się na poziomie 60-70% przed przybyciem rządów Zjednoczonej Prawicy.
Źródło/foto: Polsat News