Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Biskup z Warszawy apeluje na pasterce: „Nie skreślajmy nikogo”

W nocy z 24 na 25 grudnia polskie kościoły wypełniły się wiernymi przybywającymi na tradycyjne pasterki, inaugurujące obchody Bożego Narodzenia. Metropolita warszawski, abp Adrian Galbas, który przewodniczył mszy w warszawskim Ursynowie, podkreślił, że przyszłość ludzkości nie jest w rękach polityków ani finansowych potentatów, lecz ludzi, którzy potrafią dzielić się nadzieją.

Pasterka – Przeżycie Pełne Magii

Pasterka, czyli msza rozpoczynająca świętowanie Bożego Narodzenia, odbywa się po wigilii, w późnych godzinach wieczornych lub w nocy. Tego wieczoru wierni gromadzą się na nabożeństwie, które ma swój unikalny klimat, często wzbogacone o śpiew kolęd. Najczęściej msze te mają miejsce o północy, co nadaje im szczególnej wagi.

Przesłanie Abp. Galbasa

W trakcie pasterki w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła arcybiskup Galbas zwrócił uwagę na znaczenie otwartości w Kościele i rodzinach, podkreślając, że nie powinniśmy odrzucać nikogo z naszego kręgu, niezależnie od ich przekonań czy wyborów życiowych.

Pro-Life w Czasie Bożego Narodzenia

Noc Bożego Narodzenia to także czas refleksji nad wartością życia. Prymas Polski, abp Wojciech Polak, podczas mszy świętej w Gnieźnie przypomniał, że nic nie jest cenniejsze od ludzkiego istnienia. Przypomniał również o konieczności patrzenia w przyszłość z entuzjazmem i wizją, nawiązując do przesłania papieża Franciszka.

Wartości Człowieczeństwa

W homilii wygłoszonej na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski z zakonu paulinów wskazał na niezwykłe piękno i godność człowieczeństwa, jakie niesie ze sobą narodziny Jezusa, zachęcając do miłości i troski o innych. Z kolei metropolita białostocki, abp Józef Guzdek, zaznaczył, że Kościół powinien być miejscem otwartym dla wszystkich, szczególnie dla zagubionych grzeszników.

Drogi do Spotkania z Bogiem

Podczas pasterki w archikatedrze białostockiej abp Guzdek wzmocnił przekaz o konieczności zachowania ewangelicznych wartości, jednocześnie akcentując, że każdy ma prawo podążać własną drogą ku Bogu. Tak jak mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli późno, ale z pewnym celem — dotrzeć do Światłości Narodzonego.

Boże Narodzenie to czas nie tylko radości, ale także głębokiej refleksji i otwartości na drugiego człowieka, co w dobie dzisiejszych zawirowań jest może ważniejsze niż kiedykolwiek.

Źródło: Onet.pl, Wojciech Olkusnik/East News, Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP w Trzeszczanach / East News.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie