Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Białoruś odbiera dom szefowi Biełsatu, kontynuując represje wobec opozycji

Białoruskie władze zarekwirowały dom rodzinny Alaksieja Dzikawickiego, pełniącego obowiązki dyrektora telewizji Biełsat. Decyzja o zajęciu nieruchomości, zlokalizowanej na białoruskim Polesiu, została podjęta przez Komitet Śledczy w kontekście toczącego się postępowania karnego, jednak szczegóły tej sprawy pozostają niejasne.

Emocjonalny komentarz Dzikawickiego

Alaksiej Dzikawicki wyraził głębokie oburzenie w związku z tą decyzją, podkreślając, że nawet w czasach stalinowskich władze nie odebrały jego rodzinie domu, który zbudował jego dziadek, uznawany wówczas za 'wroga ludu’ i więziony w gułagu. „Wysłali go do obozu, ale dom zostawili,” zaznaczył, wskazując na absurdalność obecnej sytuacji.

Osobista historia i pamięć

Dzikawicki opowiedział, że dorastał w tym miejscu do czasu rozpoczęcia nauki. „To jest dla mnie najcenniejsze miejsce, z którego odprowadzałem dziadków i rodziców na cmentarz. Dziadek i babcia przez wiele lat udostępniali dom dzieciom w okolicy do nauki, zanim we wsi zbudowano szkołę,” dodał. Zajęcie nieruchomości skutkuje niemożnością sprzedaży, przekazania czy wymiany tego majątku.

Represje w Białorusi

Biełsat podejrzewa, że decyzja o konfiskacie dóbr może być związana z politycznymi oskarżeniami o „kierowanie formacją ekstremistyczną”. Taką etykietę białoruskie władze przypinają nie tylko Biełsatowi, ale również innym mediom i organizacjom społecznym. Od czasu zmiany prawa po sfałszowanych wyborach w 2020 roku wiele osób ściganych z powodów politycznych otrzymuje wyroki zaoczne, często wieloletnie kary pozbawienia wolności, a ich majątek jest konfiskowany i sprzedawany na licytacjach.

Trudna sytuacja dziennikarzy

Obecnie 13 dziennikarzy Biełsatu przebywa w białoruskich więzieniach. Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) w aresztach i zakładach karnych znajduje się 33 przedstawicieli mediów. Sytuacja ta pokazuje, jak poważne są represje wobec dziennikarzy i wolności słowa na Białorusi, gdzie każde działanie wobec niezależnych mediów spotyka się z brutalnymi reakcjami ze strony władz.

Źródło/foto: Polsat News

Facebook/Aleksy Dzikawicki
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie