„`html
Wielu seniorów boryka się z problemami z uzębieniem, a w obliczu rosnących kosztów życia, zakup protezy może być dla nich dużym obciążeniem. Warto jednak pamiętać, że nie należy odkładać wizyty u dentysty na później. Dzięki dofinansowaniom z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), można otrzymać protezę całkowicie za darmo. Jak często można wymieniać protezy refundowane przez NFZ i jak długo mają one służyć?
STAN ZDROWIA ZĘBÓW U SENIORÓW
Z wiekiem liczba osób z brakami w uzębieniu rośnie. Niestety, statystyki są niepokojące – jedynie 20,8% seniorów może cieszyć się kompletem własnych zębów. Reszta musi polegać na protezach, które przywracają funkcję żucia i poprawiają wygląd uśmiechu. Mimo że wiele osób może obawiać się kosztów, istnieje możliwość uzyskania protezy w ramach refundacji NFZ.
BEZPŁATNE PROTEZY W RAMACH NFZ
Nie wszyscy są świadomi, że można otrzymać akrylową protezę dentystyczną bez opłat, korzystając z programów NFZ. To oferta skierowana do osób ubezpieczonych, które całkowicie utraciły uzębienie lub mają przynajmniej pięć brakujących zębów w jednym łuku. W takich sytuacjach NFZ pokrywa koszty zarówno protez całkowitych, jak i częściowych. Dodatkowo pacjenci mają prawo do naprawy i podścielenia protezy co dwa lata.
OCZEKIWANIE NA PROTEZĘ
Czas oczekiwania na refundowaną protezę różni się w zależności od placówki – w niektórych przypadkach może trwać kilka miesięcy, w innych nawet kilka lat. Osoby, które nie kwalifikują się do refundacji lub chcą uniknąć długiego oczekiwania, mogą skorzystać z prywatnych usług, gdzie czas realizacji zazwyczaj wynosi 2-3 tygodnie. Warto pamiętać, że państwo nie pokrywa kosztów mostów protetycznych, koron czy implantów – za te trzeba zapłacić samodzielnie.
JAK DŁUGO UŻYWAĆ PROTEZY?
Proteza nie jest wiecznym rozwiązaniem. Z biegiem czasu ulega zużyciu, a zmiany w strukturze kości szczęki mogą powodować, że przestaje prawidłowo przylegać. Specjaliści zalecają wymianę protezy co około pięć lat – to również moment, kiedy można ponownie ubiegać się o refundację NFZ.
KIEDY WYMienić PROTEZĘ?
Nie należy zwlekać z wymianą protezy, jeśli zauważamy, że zaczyna się ruszać, powoduje ból dziąseł lub utrudnia jedzenie czy mówienie. Pęknięcia i widoczne uszkodzenia to również symptom, że czas na nową protezę. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do podrażnień, stanów zapalnych oraz poważniejszych problemów zdrowotnych.
REGULARNA PIELĘGNACJA PROTEZY
Aby proteza służyła jak najdłużej i nie była źródłem problemów zdrowotnych, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Po każdym posiłku należy ją dokładnie umyć miękką szczoteczką przy użyciu specjalnego preparatu. Warto też co jakiś czas dezynfekować protezę tabletkami przeznaczonymi do jej czyszczenia.
Nie zaleca się spania w protezie – jej zdjęcie na noc pozwala dziąsłom odpocząć i zmniejsza ryzyko infekcji. Przechowywanie protezy w odpowiednich warunkach, w suchym miejscu, jest kluczowe dla zachowania jej higieny. Dodatkowo, co 4-6 miesięcy powinno się odwiedzać dentystę, aby skontrolować stan protezy oraz zdrowie dziąseł i kości szczęki.
„`