Dzisiaj jest 15 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Bezpieczna przyszłość: policjanci uczą dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze i poza nią

Nie od dziś wiadomo, że zachowania, które powtarzamy, mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Dlatego lubińscy policjanci regularnie spotykają się z przedszkolakami, aby uczyć je zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz udzielać wskazówek, jak postępować w sytuacjach, które mogą okazać się niebezpieczne. Mamy nadzieję, że te powtarzane lekcje będą mieć pozytywny wpływ na przyszłość najmłodszych.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

W związku z porą roku, funkcjonariusze szczególnie podkreślili znaczenie noszenia elementów odblaskowych oraz omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Jak zatem należy przechodzić przez jezdnię? Czy można rozmawiać z obcymi? Jakie są zasady korzystania z odblasków? Policjanci z lubińskiej komendy wyczerpująco odpowiadali na te i wiele innych pytań, które nurtowały przedszkolaków.

EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ

W trakcie spotkań mundurowi w interesujący sposób angażowali dzieci, pokazując im, jak dbać o własne bezpieczeństwo oraz ucząc ich poprawnych zachowań na drodze. Nie zabrakło także atrakcji, jaką była obecność maskotki dolnośląskiej Policji – Komisarza Lwa, z którym maluchy z radością robiły pamiątkowe zdjęcia.

Fajnie, że dzieci wykazują się spora wiedzą na temat zagrożeń i zasad bezpieczeństwa. Często małe pociechy doskonale wiedzą, jak zareagować w konkretnej sytuacji. Jednak, drodzy rodzice, warto przypomnieć, że nie każde dziecko jest gotowe na samodzielne poruszanie się po drodze.

PRAWO A BEZPIECZEŃSTWO

Zgodnie z art. 43 ustawy — Prawo o ruchu drogowym, dzieci do 7. roku życia mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat (z wyjątkiem strefy zamieszkania i dróg przeznaczonych wyłącznie dla pieszych). Noszenie elementów odblaskowych jest niezwykle ważne, ponieważ znacząco zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu.

Rodzice, którzy dowożą swoje dzieci do szkoły, muszą pamiętać o obowiązku przewożenia ich w odpowiednich fotelikach ochronnych oraz o tym, aby wysadzać je z samochodu od strony chodnika, a nie od strony jezdni. To szczególnie istotne, gdyż każde niedopatrzenie w tej kwestii może zakończyć się tragicznie.

Aktywność Policji koncentruje się nie tylko na dzieciach, ale również na dorosłych – zwłaszcza rodzicach i nauczycielach, którzy mają za zadanie edukować najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa. Pamiętajmy – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie