W ostatnich miesiącach hulajnogi elektryczne zyskały na popularności, nawet w chłodniejsze dni jesieni. Niestety, coraz częściej można zaobserwować, że nie wszyscy ich użytkownicy przestrzegają obowiązujących przepisów. Jakie zasady rządzą poruszaniem się tym środkiem transportu? Czy hulajnoga elektryczna może poruszać się po jezdni? A może potrzebny jest specjalny dokument do jazdy? Oto kluczowe informacje!
Obowiązki uczestników ruchu
Każda osoba korzystająca z hulajnogi elektrycznej uznawana jest za uczestnika ruchu drogowego, co wiąże się zarówno z prawami, jak i obowiązkami. Przepisy prawa drogowego, kodeksu karnego oraz kodeksu wykroczeń mają zastosowanie także w przypadku jazdy na hulajnodze. Regulacje te dotyczą wielu istotnych aspektów, które warto znać.
Zakazane zachowania
Warto pamiętać, że istnieją rygorystyczne przepisy zakazujące:
- prowadzenia hulajnogi przez osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu,
- przewożenia innych osób, zwierząt lub przedmiotów na hulajnodze elektrycznej,
- holowania innych pojazdów, czepiania się innych uczestników ruchu,
- jazdy obok innego uczestnika ruchu, a także holowania pojazdów,
- przewożenia ładunków i zwierząt.
Zachowaj ostrożność
Zarządzanie hulajnogą elektryczną powinno odbywać się w pełni stabilnym i świadomym stanie. Apelujemy do wszystkich użytkowników o trzeźwość i rozwagę. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości można otrzymać mandat w wysokości co najmniej 2500 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że nietrzeźwi kierowcy niosą za sobą ryzyko tragicznych wypadków, stając się zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Zastanów się nad konsekwencjami, zanim będzie za późno!
Wszyscy powinniśmy dążyć do tego, aby jazda hulajnogą elektryczną nie była związana z tragedią, lecz cieszyła z każdego przejazdu. Bezpieczeństwo na drodze jest odpowiedzialnością każdego z nas!
Źródło: Polska Policja