Ferie w województwie dolnośląskim dobiegają końca, a ci, którzy skorzystali z zimowego wypoczynku, powoli wracają do rzeczywistości. Na drogach panuje wzmożony ruch, a trudne warunki atmosferyczne nie ułatwiają kierowcom jazdy. W obliczu tego zagrożenia, kluczowe jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych podczas powrotów. Policjanci z Dolnego Śląska czuwają nad bezpieczeństwem, ale warto również, aby podróżni sami odpowiednio przygotowali się do drogi, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
W ciągu ostatnich dwóch tygodni dolnośląscy funkcjonariusze prowadzili intensywne działania, skupiając się na zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom. Policja regularnie kontrolowała autokary przewożące dzieci i młodzież, a także miejsca, gdzie uczniowie spędzali czas wolny. Dodatkowo, mundurowi monitorowali główne trasy komunikacyjne, egzekwując przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, aby każdy, kto spędzał ferie w naszym województwie, czuł się bezpiecznie.
Niestety, ferie na Dolnym Śląsku dobiegną końca, a wzmożony ruch na drogach może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Nawet obecność licznych policjantów nie zastąpi odpowiedzialności kierowców, którzy muszą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pasażerom w swoim pojeździe. Kilka prostych działań może znacznie zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństw w trakcie podróży.
ZIMOWE WARUNKI A BEZPIECZEŃSTWO
Ważną kwestią jest uświadomienie sobie, że sposób jazdy powinien być dostosowany do panujących warunków. To kierowca, nie pojazd, traci panowanie nad autem w trudnych sytuacjach. Zmienne i nieprzewidywalne zimowe warunki nie wybaczają błędów ani lekkomyślności. Nadmierna prędkość w połączeniu z brawurą, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni, prowadzi często do tragicznych w skutkach wypadków. Dlatego tak istotne jest, aby dostosować prędkość do aktualnych warunków na drodze oraz zwiększyć odstęp między pojazdami, co daje nam więcej czasu na reakcję w nagłych sytuacjach.
Ważne jest także, aby sygnalizować zamiar wykonania manewrów z wyprzedzeniem, co pomoże innym kierowcom odpowiednio zareagować i unikać kolizji. A co z pieszymi? Niezależnie od tego, gdzie się poruszają — w obszarze zabudowanym czy poza nim — muszą przestrzegać przepisów, nosić elementy odblaskowe i zachowywać rozsądek. Pieszy z odblaskiem jest widoczny z większej odległości, co może uratować mu życie w sytuacji niebezpieczej.
PRAKTYCZNE ZASADY PRZY POWROCIE Z FERII
Jeśli planujemy powrót własnym samochodem z zimowiska, pamiętajmy o kilku zasadach, które poprawią nasze bezpieczeństwo. Gdy nasze dzieci wracają z wypoczynku, sprawdźmy w jakich warunkach będą podróżować. Policja, podczas ferii, zwraca szczególną uwagę na autokary wymagające kontroli, ale możemy sami zgłosić potrzebę przeprowadzenia takiego sprawdzenia. W każdej jednostce Policji można osobiście lub telefonicznie zgłosić prośbę o kontrolę, a funkcjonariusze dokładnie sprawdzą stan techniczny autobusu oraz trzeźwość kierowcy.
Na zakończenie warto podkreślić, że bezpieczeństwo na drogach w dużym stopniu zależy od nas samych oraz naszych zachowań. Odpowiednie dostosowanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz przewidywalność mogą zminimalizować zagrożenia, które mogą spotkać zarówno kierowców, jak i pieszych w okresie zimowym. Zróbmy wszystko, aby każdy powrót z ferii odbył się w atmosferze bezpieczeństwa.
kom. Przemysław Ratajczyk
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu
Źródło: Polska Policja