Charytatywna organizacja World Central Kitchen ogłosiła w sobotę, że wstrzymuje swoją działalność w Strefie Gazy. Decyzja ta jest reakcją na izraelski ostrzał ich pojazdu, który dostarczał jedzenie w trudnych warunkach konfliktowych. W wyniku tego incydentu mogło zginąć trzech pracowników WCK, jednak informacje te nie zostały jeszcze potwierdzone.
ZAŻENOWANIE I STRATA
W oficjalnym komunikacie opublikowanym przez World Central Kitchen stwierdzono, że ich samochód został ostrzelany przez izraelskie siły zbrojne podczas kursu w Gazie. Przedstawiciele organizacji zaznaczyli, że informacje dotyczące tej sytuacji są wciąż niepełne, a członkowie WCK pracują nad zdobywaniem dalszych szczegółów. „Na chwilę obecną zawieszamy nasze działania w Strefie Gazy. W tych niesłychanych okolicznościach jesteśmy w myślach z naszymi kolegami oraz ich rodzinami” – głosiło oświadczenie.
WERSJA IZRAELSKA A POZOSTAŁE INFORMACJE
Kilkanaście godzin przed wydaniem oświadczenia WCK, rzecznik Agencji Obrony Cywilnej Strefy Gazy, Mahmud Bassal, informował AFP, że podczas ostrzału w Khan Yunis zginęło pięć osób, w tym trzech członków tej organizacji. World Central Kitchen nie potwierdziła jednak tych doniesień.
Izraelskie wojsko utrzymuje, że osoba, która miała zginąć podczas ostrzału, była „terrorystą”, który związał się z atakiem Hamasu z października ubiegłego roku. WCK odpowiedziało, że nie dysponuje informacjami na temat jakichkolwiek powiązań swoich wolontariuszy z tymi tragicznymi wydarzeniami. Ponadto, armia izraelska podaje, że samochód był „cywilnym, nieoznakowanym pojazdem”, a jego ruch nie został wcześniej uzgodniony w związku z przewozem pomocy. Bassal jednak twierdzi, że pojazd miał wyraźnie widoczne logo World Central Kitchen.
DOSTRZEGANIE PROBLEMÓW
W kwietniu tego roku, wskutek izraelskiego ataku, zginęło siedmiu pracowników WCK, w tym obywatel Australii, trzech Brytyjczyków, Amerykanin, Palestyńczyk oraz Polak, Damian Soból. Wówczas Izrael informował, że celem ataku był „zabójca z Hamasu”, lecz armia przyznała się do szeregu błędów w trakcie operacji.
Ostatnie statystyki wskazują, że od początku konfliktu w październiku 2023 roku, w wyniku działań zbrojnych zginęło 333 pracowników organizacji humanitarnych, w tym 243 pracowników UNRWA. Według danych izraelskich, w ataku przeprowadzonym przez palestyńskich bojowników 7 października zginęło 1207 osób, głównie cywilów, a według ustaleń resortu zdrowia Gazy, w odwetowej ofensywie izraelskiej życie straciło 44 382 osób.
Źródło/foto: Polsat News