Według informacji przekazanych przez ministra aktywów państwowych, Jakuba Jaworowskiego, po audytach przeprowadzonych w spółkach Skarbu Państwa złożono prawie 50 zawiadomień do prokuratury. Minister zauważył, że wyjawione nieprawidłowości są ogromne, a 95 członków zarządów nie uzyskało absolutorium.
SKALA NIEPRAWIDŁOWOŚCI
Jakub Jaworowski wskazał na wyraźny schemat, a nawet system, w którym nieprawidłowości mają tendencję do powtarzania się i są podobne w różnych spółkach. Polityk oszacował, że straty poniesione przez te przedsiębiorstwa mogą sięgać co najmniej kilkunastu miliardów złotych, głównie z powodu złych decyzji inwestycyjnych oraz niepotrzebnych wydatków.
MEGALOMANIA I NIEKOMPETENCJA
Minister podkreślenie zwrócił uwagę na trzy główne kategorie nieprawidłowości. Pierwszą z nich określił jako megalomanię i brak kompetencji, wskazując na podejmowanie ogromnych projektów inwestycyjnych bez odpowiednich analiz, które kończyły się tragicznymi stratami, takimi jak w przypadku budowy Elektrowni Ostrołęka.
PARTYKULARNE KORZYŚCI
Drugą kategorią, na którą zwrócił uwagę, jest używanie spółek i władzy do osiągania osobistych korzyści. Jaworowski podkreślił występowanie zjawiska „martwych dusz”, polegającego na zatrudnianiu członków rodziny i znajomych na fikcyjnych stanowiskach oraz wypłacaniu im wygórowanych wynagrodzeń.
WYKORZYSTANIE DO WALKI POLITYCZNEJ
Jako trzecią kategorię minister wskazał sytuacje, w których spółki Skarbu Państwa były wykorzystywane do politycznych rozgrywek. W niektórych przypadkach finansowały one wydarzenia o charakterze politycznym, które promowały przedstawicieli aktualnie rządzącej partii.
PRZEDSIĘBIORSTWA W TRUDNEJ SYTUACJI
Jaworowski zaznaczył, że wiele spółek podlegających nadzorowi MAP znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, co wymaga wdrożenia programów naprawczych. Pracownicy oraz kierownictwo resortu intensywnie angażują się w pomoc dla tych przedsiębiorstw. Minister podkreślił, że negatywne konsekwencje nietrafionych decyzji poprzednich zarządów mają wpływ nie tylko na te firmy, ale także na pracowników oraz lokalne społeczności.
Źródło/foto: Polsat News