Dzisiaj jest 22 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Aresztowanie byłego prezydenta Albanii w związku z uprowadzeniem przestępczym

Były prezydent Albanii, Ilir Meta, został aresztowany w poniedziałek w Tiranie, według informacji przekazanej przez Partię Wolności, której jest liderem. Meta, znany ze swojej wrogości wobec obecnego premiera Ediego Ramy, jest podejrzewany o pranie pieniędzy. Aresztowanie miało miejsce, gdy Meta zmierzał na zaplanowaną konferencję prasową.

Aresztowanie polityka

Partia Wolności ogłosiła aresztowanie swojego lidera, 55-letniego Ilira Mety, który pełnił funkcję prezydenta Albanii w latach 2017-2022. Zatrzymanie miało miejsce w momencie, gdy polityk kierował się do siedziby partii. Operację przeprowadziła Specjalna Struktura Antykorupcyjna (SPAK), niezależny organ monitorujący przypadki korupcji i przestępczości zorganizowanej w wyższych sferach rządowych.

Okoliczności aresztowania

W mediach pojawiły się zdjęcia przedstawiające funkcjonariuszy eskortujących Metę z samochodu do policyjnej furgonetki. Po południu polityk został przetransportowany z komisariatu do aresztu. Od dwóch lat Meta oraz jego żona znajdują się pod dochodzeniem w związku z zarzutami ukrywania dochodów, a według doniesień prasowych, polityk miał być zaangażowany w proceder prania pieniędzy.

Reakcje na aresztowanie

Tedi Blushi, sekretarz generalny Partii Wolności, określił aresztowanie Mety jako „przestępcze uprowadzenie”. Były premier, Sali Berisha, aktualny lider opozycyjnej Partii Demokratycznej, który sam czeka na wyniki dochodzenia w sprawie korupcji w areszcie domowym, stwierdził, że „prześladowania Ilira Mety mają charakter polityczny”.

Polityczna historia Mety

Ilir Meta ma bogate doświadczenie w polityce, zajmując czołowe stanowiska w kraju. Oprócz prezydentury, był premierem (1999-2002), przewodniczącym parlamentu (2013-2017) oraz ministrem spraw zagranicznych (2010-2011). Meta, choć w 2017 roku zyskał poparcie rządzącej Partii Socjalistycznej, obecnie oskarża Ediego Ramę o kierowanie „kleptokratycznym reżimem”, który monopolizuje władzę w zakresie legislacji, administracji i wymiaru sprawiedliwości.

W przeszłości socjaliści dwukrotnie próbowali usunąć Metę z funkcji prezydenta. Sytuacja ta z pewnością będzie miała daleko idące konsekwencje dla albańskiej polityki.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie