GIF wycofuje z rynku problematyczny antybiotyk Cefazolin TZF
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wycofaniu z obrotu serii antybiotyku Cefazolin TZF, występującej w fiolkach o numerze 0710624, na wniosek Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa” S.A. z Warszawy. Zamiast oczekiwanego białego proszku, w analizowanych fiolkach stwierdzono obecność brunatnego płynu, co rodzi poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania tego leku.
W JAKI SPOSÓB MOŻE TO WPŁYNĄĆ NA PACJENTÓW?
W uzasadnieniu decyzji GIF zaznaczył, że nieprawidłowy wygląd produktu może mieć istotny wpływ na zdrowie pacjentów. „Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia” – podkreślono w komunikacie. W związku z tym, wszyscy pacjenci, którzy posiadają antybiotyk z wycofanej serii, powinni natychmiast zaprzestać jego stosowania i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
PRODUCENT INTERWENIUJE
Jak podano, kłopoty z wyglądem leku mogły wynikać ze skraplania się wody w tunelu sterylizacyjnym podczas przełączenia na zasilanie awaryjne. Seria, która została wycofana, ma datę ważności do 30 czerwca 2027 roku, a koszt fiolki wynosił nieco ponad 16 złotych.
Cefazolin TZF jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, w tym infekcji dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego, skóry oraz w profilaktyce zakażeń okołooperacyjnych. Preparat podawany jest w formie zastrzyków lub infuzji dożylnej, a jego substancją czynną jest cefazolina, należąca do grupy cefalosporyn I generacji.
Wobec całej sytuacji, pacjenci powinni być szczególnie ostrożni i zwracać uwagę na wszelkie niewłaściwe objawy po przyjęciu leku. Warto podkreślić, jak ważnym elementem jest odpowiedzialność producentów w zakresie jakości produktów medycznych.
Źródło/foto: Interia