Przed nami niezwykle intensywne miesiące, które mogą zaskoczyć niejednego miłośnika zmiennej aury. Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w nadchodzących jesiennych tygodniach przewidujemy więcej opadów oraz wyższe temperatury niż zazwyczaj. Jedynie listopad ma przynieść warunki bardziej zbliżone do tego, czego można się spodziewać o tej porze roku, chociaż w zachodniej Polsce będzie cieplej. Natomiast ostatni miesiąc 2024 roku oraz pierwszy miesiąc 2025 przyniosą jeszcze intensywniejsze opady w całym kraju.
PAŹDZIERNIK Z WYSOKIMI TEMPERATURAMI
Wstępna prognoza na październik zapowiada wyższe od średniej temperatury w wielu regionach, sięgające nawet o ponad dwa stopnie. Choć w drugiej połowie miesiąca wartości te mogą się zbliżyć do normy, na południu będzie zdecydowanie cieplej. Miesiąc ten zapowiada się także na dość deszczowy w zachodniej części Polski, gdzie łączna suma opadów może być większa niż zwykle. Na wschodzie natomiast opady powinny utrzymać się w granicach normy wieloletniej.
LISTOPAD BEZ SZCZEGÓLNYCH ZASKOCZEŃ
Według prognozy IMGW, listopad także przyniesie cieplejsze dni na zachodzie kraju, gdzie temperatury mogą być wyższe niż średnie z lat 1991-2020. W pozostałych regionach warunki będą typowe dla tego miesiąca. Opady deszczu nie przekroczą średnich wieloletnich, co oznacza, że w całej Polsce możemy się spodziewać umiarkowanych opadów a miejscami opadów śniegu, szczególnie w górach.
GRUDZIEŃ Z DODATKOWYMI OPADAMI
Grudzień z kolei może wprowadzić nas w atmosferę zimy, ponieważ suma opadów ma być wyższa od średniej. Oczekiwane są zarówno deszczowe, jak i śnieżne dni. Choć temperatury będą zgodne z normą grudniową, nie powinno to zaskoczyć nikogo, kto zna polską zimę.
STYKNIA 2025 Z NIEOCZEKIWANYMI ZMIANAMI
Na początku nowego roku, w styczniu, ma być cieplej od normy, zwłaszcza na południu, gdzie mroźnych dni będzie mniej. Pomimo tego, że opady w całym kraju przewidziano na wyższym poziomie, co może oznaczać większe pokrywy śnieżne w wielu regionach.
Warto zaznaczyć, że przedstawiane prognozy są długoterminowe i obarczone dużym ryzykiem błędu. Specjaliści podkreślają, że dane mogą ulegać zmianom, dlatego warto na bieżąco śledzić aktualności pogodowe.
Bądź na bieżąco! Dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia