W wieku 60 lat odszedł Andrzej Potocki, wieloletni parlamentarzysta i prezes Piasta Gliwice. Wieść o jego śmierci przekazał portal 90minut.pl, który przez lata z nim współpracował, przyczyniając się do rozwoju bazy danych polskich rozgrywek piłkarskich. Potocki był osobą zaangażowaną zarówno w politykę, jak i w sport.
PIAST GLIWICE W ŻAŁOBIE
Serwis 90minut.pl poinformował o nagłym odejściu Potockiego w niedzielę. Warto przypomnieć, że w 2012 roku objął on stanowisko prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, co w pełni odzwierciedla jego pasję do piłki nożnej i zaangażowanie w rozwijanie tego sportu w Polsce.
WSPOMNIENIE O PRZYJACIELU
Paweł Piskorski, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego, potwierdził wiadomość o śmierci Andrzeja Potockiego. „Z najgłębszym żalem żegnam drogiego przyjaciela Andrzeja Potockiego, który odszedł nagle. Andrzej był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych polityków w pierwszych dekadach III Rzeczypospolitej, członkiem UD, UW i SD, a także wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Demokratycznej. RiP” – napisał Piskorski na platformie X.
KARIERA POLITYCZNA I SPORTOWA
Andrzej Potocki był posłem na Sejm przez trzy kadencje w latach 1991-2001. W latach 2000-2001 sprawował również funkcję prezesa Piasta Gliwice. Przez ten rok przewodniczył klubowi, który dzięki jego staraniom zyskał dzierżawę giełdy samochodowej. To z kolei przyczyniło się do przekształcenia Piasta z klubu amatorskiego w profesjonalny, co zaowocowało awansami do drugiej ligi, a później do ekstraklasy. Historia Piasta zmieniła się na lepsze dzięki determinacji Potockiego.
Od najmłodszych lat był zagorzałym kibicem Piasta, a jako mieszkaniec Gliwic nigdy nie opuścił żadnego meczu. Jego doskonała pamięć pozwalała mu na niespotykaną znajomość biografii zawodników, którzy przez dekady grali w Piaście Gliwice. Interesował się także przedwojenną historią piłki nożnej w Gliwicach, co dodatkowo podkreśla jego ogromną pasję do tej dyscypliny.
POLITYCZNE DZIAŁANIA I OSIĄGNIĘCIA
Potocki swoją karierę polityczną rozpoczynał w NSZZ „Solidarność”. W 1980 roku dołączył do Konfederacji Polski Niepodległej, a następnie był współzałożycielem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna (ROAD). W Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności pełnił rolę rzecznika prasowego. W Sejmie, w latach 1991-2001, pracował jako wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 2002-2003 współpracował z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także brał udział w misji OBWE na Bałkanach.
Andrzej Potocki pozostanie w pamięci zarówno jako polityk, jak i pasjonat sportu, który dla wielu stał się symbolem pozytywnych zmian w Polsce po 1989 roku. Jego zaangażowanie w rozwój piłki nożnej i wkład w politykę na zawsze zapiszą się w historii naszego kraju.