„`html
Hanna Wróblewska, minister kultury, wyraziła swoje zaniepokojenie naruszeniem zaufania społecznego w kontekście umowy ministerstwa z Fundacją Pamięć i Tożsamość, której liderem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. W rozmowie z Onetem podkreśliła, że 200 milionów złotych nie powinno być wypłacanych na podstawie takich dokumentów, co określiła jako nieuczciwe. Dodała także, że decyzje administracyjne w tym zakresie budzą poważne wątpliwości.
OBCHODY ROCZNICY UWOLNIENIA AUSCHWITZ-BIRKENAU
W zbliżającą się 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau Wróblewska zauważyła, że to niezwykle istotny moment, w którym powinniśmy skupić się na pamięci o ofiarach, a nie na politycznych dyskusjach, które rozbudowuje się wokół tego wydarzenia. Mówiła o potrzebie oddania głosu ocalonym, dla których może to być ostatnia taka rocznica.
SPOR SZ Z POLITYKĄ
Minister skomentowała także kontrowersyjną wypowiedź Daniela Olbrychskiego, określającego ją jako „wstyd dla rządu”. Wróblewska zaznaczyła, że choć ma szacunek dla aktora, nie zgadza się z jego osądem. Przyznała, że jej praca w MKiDN ma na celu reprezentowanie głosu całego społeczeństwa i nie jest podporządkowana wąskim interesom elit kulturowych.
STYPENDIA I KONTROWERSJE
Pani minister odniosła się także do kontrowersyjnego przyznawania stypendiów, w tym dla Jana Kapeli, który łączy swoją artystyczną działalność z występami w sportach walki. Wróblewska podkreśliła, że decyzje w tej sprawie są podejmowane przez grono ekspertów, które ocenia wnioski według jasno określonych kryteriów, a także przypomniała, że stypendium przyznawane jest na podstawie osiągnięć artystycznych, a nie osobistych wyborów życiowych.
KRYTYKA I PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEJ KULTURY
W kontekście zarządzania środkami z KPO, Wróblewska przyznała, że Narodowy Instytut Muzyki i Tańca nie sprostał wyzwaniom związanym z obsługą funduszy, co skutkowało dymisją dyrektorki instytucji. Minister przyznała, że proces dystrybucji tych środków wymaga zmian i otwartości na współpracę między instytucjami kultury.
PROBLEMY Z MEDIAMI PUBLICZNYMI
Na zakończenie rozmowy, Wróblewska zapowiedziała prace nad nową ustawą medialną, która ma na celu zapewnienie większej niezależności mediów publicznych. Wyraziła nadzieję, że zmiany doprowadzą do transparentności komisji i wzmocnią rolę mediów jako niezależnego głosu w społeczeństwie.
„`