Podczas uroczystości rocznicowych podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w sierpniu 1980 roku postulaty robotników obejmowały nie tylko żądania dotyczące godności i wynagrodzeń, ale także domagano się uczciwego oraz rzetelnego państwa. Podkreślił, że ludzie, którzy wówczas protestowali, wzięli na siebie odpowiedzialność za Rzeczpospolitą i prawdę.
WZMOŻENIE GŁOSU SPOŁECZEŃSTWA
W swoim wystąpieniu, które odbyło się w sobotę, prezydent wyraził wdzięczność sygnatariuszom sierpniowych porozumień, zapewniając, że wierzy w ich współodpowiedzialność za przyszłość kraju. Zwrócił uwagę, że nie można rezygnować z walki o wolność i prawdę, a głos Solidarności powinien być słuchany w ważnych sprawach dotyczących obywateli.
OBOWIĄZEK WŁADZY
Andrzej Duda przypomniał, że odpowiedzialność za zapewnienie poszanowania godności i odpowiednich warunków życia spoczywa na tych, którzy sprawują władzę. Wezwał przedstawicieli Solidarności do aktywnego zabierania głosu i dbałości o Rzeczpospolitą, podkreślając, że ich obecność i działalność są niezwykle istotne.
SILNE KORZENIE SOLIDARNOŚCI
Prezydent zaznaczył również, że Solidarność stanowi swoisty miernik efektywności działań w niezależnej Polsce. Przekonywał, że w prawdziwej demokracji głos społeczeństwa powinien być rozważany nie tylko w okresach wyborczych, ale na co dzień.
ROK 1980 W POLSKIEJ HISTORII
Rocznica podpisania porozumień sierpniowych przypomina o kluczowym momencie w historii Polski. 44 lata temu, w sali BHP Stoczni Gdańskiej, doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie niezależnych związków zawodowych i wiele innych istotnych postulatów, co stanowiło przełomową zmianę w kraju zdominowanym przez reżim komunistyczny.
Porozumienie, którego sygnatariuszami byli Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, przyczyniło się do powstania NSZZ „Solidarność”, pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej organizacji związkowej. Ten historyczny krok dał początek nowym nadziejom na społeczną zmianę i większą wolność obywatelską w Polsce.
Źródło/foto: Polsat News