W ostatnim okresie w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano niepokojący wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem kierowców ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. W odpowiedzi na tę sytuację policja podjęła działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, w ramach akcji pod nazwą „Bezpieczny kierowca ciężarówki”.
DIAGNOSTYKA SITUACJI
We wtorek, 29 października 2024 roku, funkcjonariusze z Warmii i Mazur przeprowadzili szczegółowe kontrole w ramach tej akcji. Skupili się na sprawdzaniu trzeźwości kierowców oraz dokumentacji potrzebnej do obsługi pojazdów ciężarowych. Zwrócili również uwagę na przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy i obowiązkowych przerw. W trakcie działań skontrolowano 829 pojazdów, w tym 403 ciężarówki. Efektem tych działań było nałożenie 136 mandatów za różnorodne wykroczenia, takie jak przekroczenie dozwolonej prędkości, popełnienie błędów technicznych w użytkowaniu pojazdów oraz nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, jak korzystanie z telefonu podczas jazdy czy niewłaściwe wyprzedzanie.
TRAGICZNE INCYDENTY DROGOWE
W ostatnim czasie na terenie garnizonu warmińsko-mazurskiego miały miejsce tragiczne wypadki, w których uczestniczyły pojazdy o mocy przekraczającej 3,5 tony. Wśród nich warto wymienić kilka przypadków:
- 20 maja 2024 roku, na drodze W544 w Mławce, kierowca ciężarówki marki Scania zjechał na przeciwny pas ruchu, uderzając w naczepę innego pojazdu ciężarowego. Sprawca wypadku zginął na miejscu, a drugi kierowca był pod wpływem alkoholu.
- 16 lipca 2024 roku w Olsztynie, na ul. Sielskiej, miało miejsce tragiczne zdarzenie z udziałem ciężarówki i pieszej. Kierujący Mercedesem nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie na przejściu, co doprowadziło do poważnego wypadku, w wyniku którego zmarła na miejscu.
- 18 września 2024 roku, na S7 w Pawłowie, ciężarówka najechała na unieruchomiony pojazd, co doprowadziło do tragicznej śmierci trzech osób.
- 11 października 2024 roku na DK 16, kierowca ciężarówki marki Man spowodował serię kolizji, w wyniku czego zginął kierowca pojazdu marki Opel.
PRZYCZYNY I SKUTKI
Najczęstszymi przyczynami wypadków są nadmierna prędkość, nieodpowiednie dostosowanie jej do warunków drogowych, nietrafne manewry wyprzedzania oraz brak ostrożności związany z korzystaniem z telefonów komórkowych. Wśród kierowców samochodów ciężarowych, tzw. obszar hamowania jest znacznie dłuższy niż w przypadku pojazdów osobowych, co dodatkowo potęguje ryzyko groźnych zdarzeń na drodze.
Statystyki pokazują, że w 2023 roku kierowcy ciężarówek w Warmii i Mazurach spowodowali 15 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 18 zostało rannych. W 2024 roku sytuacja uległa pogorszeniu – już 17 wypadków, w których życie straciły 4 osoby, a 32 zostały ranne.
Co ciekawe, coraz więcej kierowców ciężarówek parkuje w niedozwolonych miejscach, co stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W takich sytuacjach policjanci reagują, eliminując zagrożenia w ruchu drogowym.
Wobec rosnącej liczby wypadków związanych z pojazdami ciężarowymi, istotne staje się zintensyfikowanie działań kontrolnych oraz edukacja kierowców. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni czuć się odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze.
Źródło: Polska Policja