Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Amerykańskie sugestie dla Zełenskiego: czy ucieczka to najlepsze rozwiązanie?

Niecodzienne sugestie dotyczące przyszłości Wołodymyra Zełenskiego pojawiły się w amerykańskich mediach. Jak wynika z doniesień „New York Post”, anonimowy współpracownik Donalda Trumpa zasugerował, że najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby prezydent Ukrainy natychmiast udał się do Francji. Taki komentarz z pewnością nie cofa się przed kontrowersjami i podkreśla rosnące napięcia między Waszyngtonem a Kijowem.

Napięcia w relacjach amerykańsko-ukraińskich

Dziennik wskazuje, że Zełenski nie cieszy się szczególną sympatią w kręgach bliskich Trumpowi. Sytuacja staje się coraz bardziej złożona, ponieważ zły wizerunek Ukrainy w oczach amerykańskiego prezydenta może negatywnie wpłynąć na przyszłe rozmowy pokojowe z Rosją. Kluczowym momentem w tych relacjach było odrzucenie przez Kirowa propozycji oddania Stanom Zjednoczonym kontroli nad częścią złóż metali ziem rzadkich na Ukrainie. Tydzień przyniósł ostre wypowiedzi z obu stron, a Trump nie wahał się określić Zełenskiego mianem „dyktatora”.

Złe relacje to już tradycja?

Nieudana delegalizacja organizacji

Inny anonimowy urzędnik Białego Domu zwraca uwagę, że administracja Trumpa źle oceniła decyzję Zełenskiego z sierpnia dotyczącej delegalizacji organizacji związanych z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, co znacznie skomplikowało relacje z Waszyngtonem. Analityk wojskowy, który również poprosił o zachowanie anonimowości, zwrócił uwagę, że ostatnie wypowiedzi Trumpa mogą sugerować pragnienie jak najszybszych wyborów w Ukrainie z zamiarem zastąpienia Zełenskiego osobą bardziej skłonną do negocjacji – być może wojskowym lub biznesmenem, któremu zaufają Trump i jego zwolennicy.

Brak jasno określonego następcy

Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze wskazania konkretnego kandydata, którego Trump widziałby w roli prezydenta Ukrainy. Co istotne, według ukraińskiego kalendarza wyborczego wybory powinny odbyć się w zeszłym roku, jednak z uwagi na trwający stan wojenny zostały one przełożone. Konstytucja Ukrainy zabrania przeprowadzania wyborów w czasie wojny, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość polityczną Zełenskiego oraz całego kraju.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie