Do Departamentu Spraw Zagranicznych Filipin dotarła nota werbalna wystosowana przez polską ambasadę w Manili. Dokument ten został wydany w związku z pojawiającymi się informacjami o „ingerencji osób trzecich w proces wydawania polskich wiz”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) poinformowało, że placówka w stolicy Filipin zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji oraz o ukaranie oszustów.
FAKTY O CAŁEJ SPRAWIE
W piątek MSZ opublikowało komunikat dotyczący przekazania noty, podkreślając, że „Ambasada RP na Filipinach skierowała do Departamentu Spraw Zagranicznych Filipin notę werbalną, w nawiązaniu do niepokojących doniesień o ingerencji osób trzecich w proces wydawania polskich wiz”. Dodatkowo, polska ambasada w Manili zaapelowała o wyjaśnienie sprawy oraz o wykrycie i ukaranie osób odpowiedzialnych za te nieprawidłowości.
W ostatnią niedzielę serwis Wirtualna Polska opublikował artykuł sugerujący, że mimo ujawnienia skandalu wizowego sprzed lat, zjawisko to nadal się powtarza. Wywiady przeprowadzone z polskimi przedsiębiorcami na Filipinach ujawniły, że w ubiegłym roku ostrzegali oni MSZ o korupcyjnych praktykach dotyczących wiz.
ODPOWIEDŹ MSZ
Artykuł oparty był na materiałach z filipńskiego programu telewizyjnego UNTV, a MSZ w odpowiedziach podkreśliło, że propozycje „pomocy” w zdobywaniu wiz to oszustwo; dodało również, że urząd konsularny oraz punkt przyjmowania wniosków wizowych przeszły solidną kontrolę misji ewaluacyjnej Scheval, która miała miejsce pod koniec marca 2024 roku. W jej trakcie nie zauważono zaniedbań w procesie wydawania wiz.
Rzecznik MSZ, Paweł Wroński, odnosząc się do postawionych zarzutów, zauważył, że nawet w artykule WP figuruje brak dowodów na bezpośredni udział polskich urzędników w ewentualnych nadużyciach. – Nie ma żadnych dowodów wykazujących udział polskich urzędników w tym procederze, ani bezpośredniego, ani pośredniego – podkreślił. Zaznaczył także, że Polska stara się odzyskać kontrolę nad systemem wizowym po dłuższym okresie chaosu.
NADZIEJE NA REFORMY
Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys zapowiedziała, że rząd przyjął kilka projektów ustaw, mających na celu uszczelnienie polskiego systemu wizowego. Celem tych zmian jest dostosowanie liczby wydawanych wiz do rzeczywistych potrzeb i możliwości gospodarki oraz środowiska akademickiego w Polsce. Wskazała, że konieczne jest zrównoważenie wydawania wiz o pracę i umiędzynarodawianie polskich uczelni.
Podkreśliła, że Polska borykała się z problemem nadmiaru wydawanych wiz, którego skutki były nieadekwatne do potrzeb rynku pracy. Mościcka-Dendys wyraziła nadzieję, że nowe ustawy pomogą rozwiązać ten problem, licząc na widoczne zmiany już pod koniec pierwszego kwartału. Zauważyła również, że w ostatnim czasie obserwuje się spadek presji wizowej na polskie placówki dyplomatyczne.
Źródło/foto: Interia