Algieria zrezygnowała z zakupu rosyjskich korwet projektu 22380, decydując się na chińskie jednostki typu 056. Ten krok wskazuje na rosnącą współpracę Algierii z Chinami, co osłabia wpływy Rosji, dotychczasowego głównego dostawcy uzbrojenia dla tego kraju. Dla Kremu to znaczący cios, ponieważ Algieria była jednym z kluczowych klientów Rosji w Afryce.
Problemy Rosji z sprzedawaniem okrętów wojennych
Od lat Moskwa starała się sprzedać Algierii swoje okręty wojenne, oferując najpierw patrolowe korwety klasy Wasilij Bykow projektu 22160, a później korwety 22380, wyposażone w rakiety przeciwokrętowe Ch-35. Plany te zaczęły się kurczyć po tym, jak w 2023 roku Algieria nabyła korwetę od Chin, zbudowaną w stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group, znanej na świecie jako wiodący producent okrętów.
Nowoczesne jednostki dla Algierii
Korweta typu 056 stała się jednym z najnowocześniejszych okrętów wojennych na afrykańskich wodach. Algieria uznała ten zakup za bardzo udany, co doprowadziło do decyzji o nabyciu jeszcze sześciu takich jednostek, z których co najmniej jedna ma być budowana w rodzimym zakładzie. W związku z tym Algieria rozpoczęła rozbudowę stoczni w Annabie, współpracując z włoskimi partnerami. Po zakończeniu inwestycji stocznia powinna być w stanie produkować okręty wojenne klasy korwet o długości kadłuba do 50 metrów.
Chiny dominują w rynku zbrojeniowym Algierii
Chiny zyskują coraz większy udział w algierskim rynku zbrojeniowym, wypierając Rosję. Wśród znaczących nabytych systemów znalazły się m.in. pociski manewrujące YJ-12B i CX-1, drony CH-4 i WJ-700, systemy artylerii rakietowej WM-80 oraz samobieżne haubice PLZ-45. Doniesienia sugerują również, że Algieria rozważa zakup chińskich czołgów podstawowych VT-4, które mogłyby zastąpić leciwe modele rosyjskich T-55 i T-62.
Rosja w tarapatach
Zmiana w preferencjach zakupowych Algierii stanowi poważny cios dla Rosji, która postrzegała ten kraj jako lojalnego klienta. Jak zauważa Washington Institute, ponad 85 proc. sprzętu wojskowego w Algierii pochodzi z Rosji. Mimo to kraj ten obecnie finalizuje z Rosją umowę na zakup myśliwca piątej generacji Su-57, który charakteryzuje się obniżoną wykrywalnością.
Algieria była istotnym klientem dla Rosji w obszarze marynarki wojennej. Północnoafrykański kraj nabył już dwa rosyjskie okręty podwodne z napędem elektrycznym i spalinowym projektu 877 oraz cztery okręty podwodne projektu 636.6, wyposażone w silosy z pociskami manewrującymi Kalibr.
Źródło/foto: Interia