Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Alarmujący wzrost zachorowań w UE na dwie groźne choroby

Dramatyczny wzrost zachorowań na kiłę i rzeżączkę w ostatnich latach stał się niepokojącym zjawiskiem w Europie, co potwierdzają analizy przeprowadzone przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Skala wzrostów sięga od kilku do nawet kilkuset procent, a główną przyczyną tej sytuacji może być zwiększona liczba wykonywanych testów. Szczególnie alarmujące jest, że niektóre szczepy rzeżączki wykazują odporność na dostępne leki.

Choroby przenoszone drogą płciową w UE

Wzrost przypadków chorób przenoszonych drogą płciową jest szczególnie widoczny w Unii Europejskiej, jak wskazują niedawne badania Europejskiej Agencji Chorób. W latach 2022 i 2023 zarejestrowano prawie 100 tys. przypadków rzeżączki, co oznacza 31 procentowy wzrost w porównaniu do roku 2022 oraz 300 procent w odniesieniu do roku 2014. Dodatkowo, niepokojący jest fakt, że niektóre szczepy tego patogenu stały się oporne na terapię.

Przypadki kiły w Europie

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że w 2023 roku odnotowano 40 tys. przypadków kiły, co stanowi wzrost o 13 procent w porównaniu do roku poprzedniego oraz 100 procent od 2014 roku. Te liczby jasno pokazują, że sytuacja zdrowotna w tym zakresie wymaga pilnej uwagi.

Chlamydioza na czołowej pozycji

Najczęściej diagnozowaną chorobą przenoszoną drogą płciową pozostaje chlamydioza, z 230 tys. przypadków. Choć widoczny jest jedynie niewielki wzrost w ostatnich latach, jednak i to należy traktować poważnie.

Przyczyny wzrostu zachorowań

Eksperci zwracają uwagę, że wzrost zachorowań może być po części efektem intensyfikacji działań w zakresie testowania na choroby przenoszone drogą płciową. Z drugiej strony, coraz rzadziej stosowane są środki antykoncepcyjne, co prowadzi do zwiększonego ryzyka „ryzykownych zachowań seksualnych”.

Alarmujące sygnały z WHO

Już rok temu Światowa Organizacja Zdrowia podniosła alarm dotyczący tej sytuacji w Unii Europejskiej, wskazując na spadek liczby nastolatków korzystających z prezerwatyw. Taki stan rzeczy prowadzi do namnażania się chorób oraz nieplanowanych ciąż.

Apel o działania profilaktyczne

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wystosowało pilny apel o podjęcie działań zwiększających świadomość społeczną na temat profilaktyki, testowania i leczenia chorób płciowych. Tylko wspólne wysiłki mogą przyczynić się do poprawy sytuacji zdrowotnej w Europie i ograniczenia rozprzestrzeniania się tych groźnych schorzeń.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie