Wobec trwających opadów deszczu oraz podnoszących się stanów wód, burmistrz Paweł Szymkowicz ogłosił alarm przeciwpowodziowy w Głuchołazach, który obowiązuje do odwołania. W mieście rozległy się syreny alarmowe, co dobitnie wskazuje na powagę sytuacji. To jedno z pierwszych tego typu ogłoszeń w kraju z powodu intensywnych opadów deszczu.
Informacja o wprowadzeniu alarmu znalazła się także na oficjalnej stronie Głuchołaz. Według kpt. Dariusza Prygi z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nysie, sytuacja jest poważna: „Trzeba być gotowym na wszelkie scenariusze, włącznie z wybuchem wezbrań w rzece Białej Głuchołaskiej”.
Prowadzone działania prewencyjne
Strażacy w powiecie nyskim wybudowali w piątek wały przeciwpowodziowe z worków z piaskiem, osiągając wysokość jednego metra. Na ten moment nie da się jednoznacznie przewidzieć, na jakim poziomie zatrzyma się woda, jednak w niektórych miejscach sięga ona już dwóch metrów.
„Przygotowujemy się na wszystkie ewentualności” – podkreślił rzecznik lokalnej straży pożarnej. Alarm przeciwpowodziowy w Głuchołazach wpisuje się w szerszy kontekst sytuacji, z jaką zmaga się południowa Polska, gdzie prognozy zapowiadają dalsze intensywne opady.
Sytuacja w powiecie nyskim
W chwili obecnej strażacy borykają się z ogromną ilością zgłoszeń. Kpt. Dariusz Pryga zaznaczył, że interwencji w powiecie było już około 150-200, co powoduje, że centra koordynacyjne mają trudności z przetwarzaniem kolejnych informacji. Wiele z tych zgłoszeń dotyczy lokalnych podtopień piwnic i posedłości, a także spiętrzeń w rowach melioracyjnych.
Ostrzeżenia przed dalszymi opadami
W nocy z piątku na sobotę prognozowane są kolejne intensywne opady deszczu, co skłoniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do wydania alertów dla 11 województw, w tym dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia o różnych stopniach, najwyższy z nich wskazuje na znaczne ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych oraz zagrożeń dla życia i mienia.
Z niecierpliwością czekamy na dalsze informacje i zalecenia dotyczące sytuacji hydrologicznej w regionie.
Źródło/foto: Polsat News