Dzisiaj jest 9 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Afera w RARS: Co kryje za sobą europejski nakaz aresztowania Pawła Szopy?

Sąd Okręgowy w Warszawie wystawił europejski nakaz aresztowania Pawła Szopy, założyciela marki Red is Bad, co potwierdziły służby prasowe. W komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej sądu wskazano, że 6 września 2024 roku, na podstawie artykułu 607a kodeksu postępowania karnego, wydano wspomniany nakaz.

POSTĘPOWANIE PROKURATURY

22 sierpnia Prokuratura Krajowa ogłosiła postanowienie o postawieniu zarzutów wobec dwóch osób – byłego szefa Agencji RARS, Michała K., oraz Pawła Szopy. Zarzuty obejmują przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, co miało na celu osiągnięcie korzyści majątkowej. Obaj podejrzani pozostawali poza zasięgiem organów ścigania. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód, na wniosek prokuratora, wydał nakaz aresztowania Michała K., co umożliwiło poszukiwania listem gończym. Dzień później dowiedzieliśmy się, że został on zatrzymany w Londynie.

Sąd pierwszej instancji nie zgodził się wówczas na areszt Pawła Szopy, uznając, że ryzyko matactwa nie było wystarczająco wysokie, aby taką decyzję podjąć. Szopa złożył wniosek o wydanie listu żelaznego, co również wpłynęło na decyzję sądu. Prokurator złożył jednak zażalenie, które zostało uwzględnione przez katowicki sąd okręgowy, nakładając areszt na Szopę na trzy miesiące. Prokuratura wydała postanowienie o jego poszukiwaniach listem gończym, co ogłosił rzecznik Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak.

ŚLEDZTWO W SPRAWIE RARS

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych rozpoczęło się 1 grudnia 2023 roku. Obecnie sprawę prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Dotyczy ona m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS w kontekście zakupów towarów, co mogło działać na niekorzyść interesu publicznego od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie.

Postępowanie zostało wszczęte na podstawie materiałów zebranych przez CBA oraz dwóch zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W miarę postępu śledztwa, Inspektor złożył kolejne dwa zawiadomienia dotyczące podejrzenia prania brudnych pieniędzy.

W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom – Justynie G. i Joannie P. – które były zaangażowane w sprawy RARS, a ich działania miały polegać na preferencyjnym traktowaniu wybranych kontrahentów w kontekście realizacji unijnego grantu na dostawę sprzętu dla Ukrainy w wysokości 114 milionów euro.

Na początku czerwca Onet ujawnił, że w krótkim czasie na konta spółek Pawła Szopy mogło wpłynąć nawet pół miliarda złotych za dostawy sprzętu mającego wspierać Polaków w trakcie pandemii oraz pomoc Ukrainie w walce z Rosją. Cała sytuacja tylko potęguje emocje i złość w obliczu narastających skandali wokół instytucji państwowych, wpływających na bezpieczeństwo obywateli.

Źródło/foto: Onet.pl
Aliaksandr Valodzin/East News / East News

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie