Adrian Zandberg, postać znana w polskiej polityce, zdobył szeroką popularność przed wyborami w 2015 roku. Mimo że jego Partia Razem nie zdobyła wtedy mandatu w Sejmie, Zandberg wyróżnił się w przedwyborczych debatach, zostając pozytywnie ocenionym przez komentatorów i wyborców. Od 2019 roku pełni funkcję posła, a od 2022 roku jest współprzewodniczącym Partii Razem, z ramienia której planuje udział w nadchodzących wyborach prezydenckich.
Życie i edukacja
Adrian Zandberg urodził się 4 grudnia 1970 roku w Aalborgu w Danii, dokąd jego rodzice wyemigrowali na przełomie lat 60. i 70. Rodzina powróciła do Polski w 1986 roku, osiedlając się w Warszawie. Już jako dziecko pasjonował się programowaniem, a swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał jeszcze w szkole podstawowej. Zandyberg był jednym z pionierów korzystania z internetu w Polsce, dzięki połączeniu stworzonemu między Uniwersytetem Warszawskim a Uniwersytetem Kopenhaskim w drugiej połowie 1991 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem oraz historykiem, z tytułem magistra uzyskanym w 2002 roku i doktoratem w 2007 roku w zakresie historii.
Działalność akademicka i zawodowa
Przed rozpoczęciem kariery politycznej Zandberg pracował jako nauczyciel akademicki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Dodatkowo prowadził własną działalność, w ramach której tworzył aplikacje mobilne dla amerykańskich przedsiębiorstw teleinformatycznych.
Zaangażowanie społeczne i polityczne
W 2000 roku poznał Jacka Kuronia, którego stał się bliskim uczniem. Wspólnie angażowali się w działalność krytykującą „dziki kapitalizm” w Polsce oraz propagującą szeroką debatę na temat przyszłości polskiej demokracji. Zandberg rozpoczął swoją karierę polityczną w młodzieżówce Unii Pracy, gdzie aktywnie organizował protesty przeciwko wycofywaniu nieodpłatnych studiów oraz wysyłaniu żołnierzy na wojnę w Iraku. W 2005 roku opuścił UP w związku z niezgodą na liberalną politykę koalicyjnego SLD.
Początki w Partii Razem
W maju 2015 roku współtworzył Partię Razem oraz zasiadł w jej zarządzie krajowym. Pomimo niezdania się do Sejmu w tym samym roku, to właśnie wtedy zyskał popularność dzięki udziałowi w debatach liderów politycznych. Udało mu się to osiągnąć w 2019 roku, kiedy to, startując z listy Lewicy, zdobył mandat poselski, a cztery lata później ponownie uzyskał pełnomocnictwo jako lider listy Nowej Lewicy.
Ambicje prezydenckie i polityczne wyzwania
W czerwcu 2024 roku odrzucił propozycję objęcia stanowiska wicepremiera w rządzie Donalda Tuska, zaznaczając, że zobowiązanie do realizacji postulatów Nowej Lewicy jest kluczowe dla podjęcia decyzji o przystąpieniu do Rady Ministrów. 11 stycznia 2025 roku ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Razem. „Mam dość szarpaniny, z której nic nie wynika, tych sporów o nic” — mówił, podejmując tę ważną decyzję.
Adrian Zandberg to polityk, który z odwagą staje do walki o polską przyszłość, a jego osiągnięcia oraz plany z pewnością będą monitorowane przez wyborców i przeciwników na krajowej scenie politycznej.