Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Adam Bodnar w obronie Donalda Tuska: czy polityka potrafi przyznać się do błędu?

W nadchodzących dniach Adam Bodnar, szef ministerstwa sprawiedliwości, zaprezentuje zarysy projektów ustaw dotyczących statusu sędziów oraz przyszłości Sądu Najwyższego. Jego zapowiedzi wydają się odpowiedzią na kontrowersje, które pojawiły się po podpisaniu przez Donalda Tuska postanowienia prezydenta, dotyczącego sędziego Krzysztofa Wesołowskiego, który dołączył do Izby Cywilnej SN w marcu 2022 roku, w ramach zmian wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

SPORE ZDANIE PRAWNIKÓW

Minister Bodnar, komentując sprawę, odniósł się do listu, który grupa prawników skierowała do premiera Tuska, wyrażając obawy o niezależność Izby Pracy SN. Stwierdził, że jest całkowicie przekonany, iż taka sytuacja się nie powtórzy. „To poważna kwestia, aby Izba Pracy mogła na dłużej pozostać niezależna” – podkreślił.

KRYTYKA I REFLEKSJA

Odpowiadając na zarzuty, jakoby premier w ten sposób „zalegalizował neosędziego”, Bodnar ocenił, że oskarżenie to jest przesadzone. „Premier przyznał się do błędu, co jest rzadkością w tak głośnej sprawie” – zaznaczył, przypominając ostatnie oświadczenie Tuska w tej sprawie.

PLANOWANE ZMIANY W SYSTEMIE SĄDOWNICZYM

Bodnar zwrócił także uwagę na kwestie, jakie dotyczą sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa po 2018 roku. „W tym tygodniu przedstawię założenia ustaw dotyczących zarówno statusu sędziów, jak i przyszłości Sądu Najwyższego” – zapowiedział. Podkreślił też konieczność dokonania korekty przepisów uchwalonych przez Sejm, zwłaszcza w odniesieniu do ustawy o KRS.

CZEKANIE NA ROZWIĄZANIA

W odpowiedzi na pytania dotyczące statusu sędziów SN, w tym I prezes Małgorzaty Manowskiej, minister zasugerował, by poczekać na piątek, kiedy to zostanie zaprezentowane „kompleksowe i szczegółowe rozwiązanie”. Bodnar podkreślił, że wszystko jest przygotowywane w taki sposób, aby nowe ustawy mogły być szybko przyjęte, co ułatwi współpracę z prezydentem w kontekście praworządności.

PRZESUNIĘCIA W SĄDOWNICTWIE

W obliczu krytyki zbyt wolnych zmian, Bodnar wskazał na zrealizowane już działania – odwołano około 80 prezesów sądów, a we wrześniu przed SN rozpoczną się sprawy dotyczące uchwały immunitetu dla sędziów zamieszanych w skandal hejterski. Dodał, że Prokuratura Krajowa prowadzi zaawansowane postępowania oraz zablokowano wiele niepokojących spraw dyscyplinarnych.

Mówiąc o obecnych warunkach ustrojowych, Bodnar podkreślił zaangażowanie prezydenta oraz ministerstwa w dążenie do zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości. Jego słowa sugerują, że w trudnej rzeczywistości politycznej, ministerstwo stara się wypracować możliwe rozwiązania, które zmienią oblicze rodzimych sądów.

Źródło/foto: Onet.pl
Leszek Szymański / PAP

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie