Dzisiaj jest 25 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Adam Bodnar musi przeprosić za ataki Zbigniewa Ziobry na byłego sędziego

Ministerstwo Sprawiedliwości wzięło na siebie odpowiedzialność za działania byłego ministra, Zbigniewa Ziobro, który brutalnie atakował Wojciecha Łączewskiego, byłego sędziego, a obecnie adwokata. Teraz minister Bodnar przeprasza Łączewskiego w ramach ugody, która została podpisana w minioną środę. Mimo to, Łączewski wciąż planuje dochodzić swoich praw w związku z obrażeniem jego dóbr osobistych.

UGODA Z MINISTERSTWEM SPRAWIEDLIWOŚCI

Na podstawie zawartej ugody kończy się spór, który trwał od 2019 roku, kiedy to Łączewski, jeszcze pełniąc funkcję sędziego, złożył pozew przeciwko Ziobrze za jego obraźliwe wypowiedzi na konferencjach prasowych. Ziobro, jako minister, oskarżał Łączewskiego o kłamstwa oraz jakoby dążenie do obalenia rządu Prawa i Sprawiedliwości, co rzekomo podważało godność sędziowską i zasadę apolityczności.

PRZEPROSINY I ZAKOŃCZENIE SPORU

Ministerstwo Bodnara przedstawi przeprosiny na stronach internetowych resortu oraz Prokuratury Krajowej. Niemniej jednak, Ziobro nie zamierza łatwo się poddawać i Łączewski zamierza kontynuować swoje działania prawne.

— Z tego, co słyszałem, pan Ziobro planuje się bronić. Życzę mu powodzenia w świetle tej ugody – powiedział Łączewski w rozmowie z Onetem. — Termin rozprawy wyznaczono na 23 lipca. Do tego czasu zamierzam zmodyfikować moje powództwo, ponieważ pan Ziobro wciąż obraża mnie oraz inne osoby związane z życiem publicznym – dodał.

ŻĄDANIE ZADOŚĆUCZYNIENIA

Wojciech Łączewski, w związku z naruszeniem swoich dóbr osobistych, domaga się od Ziobry przeprosin oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia, które zamierza przeznaczyć na cel społeczny.

Jako sędzia, Łączewski stał się obiektem ataków ze strony partii rządzącej po tym, jak w 2015 roku, jako przewodniczący składu orzekającego, skazał byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego za nadużycie władzy. W efekcie działania te przyniosły mu wiele trudności, co ostatecznie skłoniło go do odejścia z zawodu sędziego w listopadzie 2019 roku, w proteście przeciwko narastającym atakom na jego osobę oraz próbą przejęcia sądownictwa przez władzę wykonawczą.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie