W najnowszym liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej, abp Marek Jędraszewski krytycznie ocenił działania obecnych władz, które zmniejszają liczbę godzin religii w szkołach, sugerując, że to krok w stronę zamykania drzwi przed Chrystusem. Hierarcha zwrócił uwagę na potrzebę solidarnych działań w obronie katolickiej edukacji oraz wyraził zaniepokojenie wprowadzeniem przedmiotu edukacji zdrowotnej, który może wpływać negatywnie na najmłodszych. W kontekście wspomnienia św. Szczepana, metropolita przypomniał, że świadectwo o Zwycięskim Chrystusie często wiązało się z cierpieniem i męczeństwem, co czyni obecne wyzwania jeszcze bardziej aktualnymi.
EDUKACJA KATOLICKA POD ZNIADEM
W czasie odczytu listu w kościołach, abp Jędraszewski podkreślił, że konieczność obrony tożsamości katolickiej w oświacie staje się palącym zadaniem, zwłaszcza dla rodziców. Zaznaczył, że w obliczu wprowadzenia nowych, obowiązkowych przedmiotów, odpowiedzialność spoczywa na dorosłych, którzy powinni dbać o chrześcijańskie wychowanie swoich dzieci. Przekonany, że edukacja katolicka odpowiada na rzeczywiste potrzeby, metropolita postulował o wsparcie dla istniejących placówek oraz o tworzenie nowych instytucji takich jak przedszkola czy szkoły.
NOWE WYZWANIA – NOWE PRZEDMIOTY
Od roku szkolnego 2025/2026 w polskich szkołach ma zostać wprowadzony obowiązkowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej jest kontrowersyjny, gdyż jego treści obejmować będą takie zagadnienia jak ruchy antyszczepionkowe czy metody antykoncepcji. Krytycy, w tym Konferencja Episkopatu Polski, alarmują, że proponowany przedmiot może nie odpowiadać wartościom katolickim. Z drugiej strony, minister Barbara Nowacka stwierdza, że edukacja zdrowotna jest niezbędna dla młodzieży, by mogła lepiej zrozumieć zdrowie fizyczne i psychiczne oraz znaczenie profilaktyki.
W obliczu tych zmian, abp Jędraszewski przypomniał o roli rodziców jako głównych decydentów w kwestii edukacji swoich dzieci, co podkreśla konieczność aktywnego zaangażowania się w monitorowanie nowego programu nauczania. Jak widać, przyszłość katolickiej edukacji w Zakopanem i całej Polsce wisi na włosku, a zdanie Metropolity Krakowskiego, staje się nie tylko wskazówką, ale także apelem do wspólnego działania dla dobra młodego pokolenia.
Źródło/foto: Onet.pl Łukasz Gągulski/ PAP