Jak realizować politykę kulturalną miasta? Jak promować warszawską kulturę? M.in. w tych kwestiach Prezydentowi doradza powołana w nowym składzie Społeczna Rada Kultury. Jej członkowie spotkali się wczoraj po raz pierwszy w Nowym Teatrze. W rozmowie uczestniczyli także prezydent Rafał Trzaskowski i wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.
Społeczna Rada Kultury pełni funkcję doradczą przy Prezydencie m.st. Warszawy, konsultuje założenia polityki kulturalnej m.st. Warszawy oraz jest ambasadorem działań kulturalnych podejmowanych przez Miasto.
Różnorodna i wolna od cenzury kultura to na pewno jeden z największych atutów i zasobów naszego miasta. Kultura nie tylko łączy, ale też pobudza do myślenia. Dlatego tak ważne jest, żeby nie wprowadzać do niej cenzury. Jedynym ograniczeniem powinno być po prostu obowiązujące prawo, ale nie naginane – tak, jak to jest dzisiaj przez rządzących do swojej interpretacji – mówił prezydent Rafał Trzaskowski. – W tak trudnych czasach udało się nam zachować środki na działania i zwiększyć cały budżet Warszawy na kulturę. Staramy się także zadbać o wynagrodzenia pracowników i pracowniczek miejskich instytucji kulturalnych – dodał prezydent Trzaskowski.
Członków Społecznej Rady Kultury powołuje Prezydent. W jej skład wchodzą twórcy/twórczynie, aktywiści/aktywistki oraz eksperci/ekspertki o istotnym dla Warszawy dorobku i sprawdzonych kompetencjach, wybrani/wybrane po uwzględnieniu opinii środowisk kulturalnych. Koordynująca działania miasta w dziedzinie kultury wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra podkreśla, że opinia Rady będzie brana pod uwagę przy realizowania polityki kulturalnej stolicy.
Zmiany dyrektorów i dyrektorek najważniejszych instytucji kultury w Polsce od 2015 r. przeprowadzano w sposób nietransparentny, z naruszeniem prawa, motywowane były celami politycznymi i ideologicznymi. A my chcemy o kulturze rozmawiać z mieszkańcami i mieszkankami stolicy oraz tymi, którzy aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym. Rozmawialiśmy o budżecie Warszawy na kulturę, większym niż w ubiegłych latach, konkursach na dyrektorów_rki instytucji miejskich, priorytetach w przyszłych latach: sztuka współczesna, literatura i taniec – powiedziała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
Członkiniami i członkami czwartej kadencji Społecznej Rady Kultury (na lata 2022-2025) są:
– Marek Chodaczyński – reżyser teatralny;
– Zofia Dworakowska – antropolożka kultury i teatrolożka;
– Joanna Kos-Krauze – reżyserka i scenarzystka;
– Paweł Kos-Nowicki – dyrygent;
– Zofia Król – redaktorka naczelna i szefowa działu literatury „Dwutygodnika”;
– Aleksandra Litorowicz – badaczka miejska i animatorka kultury
– Zygmunt Miłoszewski – powieściopisarz i publicysta;
– Piotr Rypson – historyk sztuki, kurator, krytyk;
– Justyna Sobczyk – pedagożka teatru, reżyserka;
– Małgorzata Wdowik – reżyserka teatralna,
– Mikołaj Ziółkowski – promotor kultury, twórca i szef Alter Artu.