Polska zobowiązana do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym
Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych, podkreślił, że Polska ma obowiązek współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze. Oświadczenie to dotyczy wykonania nakazu aresztowania premiera Izraela, Binjamina Netanjahu, wydanego przez trybunał. Szejna zaznaczył, że immunitet i nietykalność przywódcy państwowego nie mają zastosowania w tej kwestii.
Nakazy aresztowania wydane przez MTK
W listopadzie Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania nie tylko Netanjahu, ale również byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta oraz Mohammeda Deifa, jednego z przywódców Hamasu. Wszyscy są oskarżeni o zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości, powiązane z wojną w Strefie Gazy oraz atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.
Stanowisko Polski wobec MTK
Podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych posłowie pytali Szejnę, czy Polska zamierza respektować nakazy aresztowania wydane przez MTK. Wiceminister wyjaśnił, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zinterpretowało te decyzje, wskazując, iż Polska, tak jak 124 inne państwa-strony Statutu Rzymskiego, musi współpracować z MTK w zakresie wykonania tych nakazów, działając w imieniu trybunału, a nie na własną rękę.
Szejna przekazał również, że Polska traktuje MTK jako fundamentalny element międzynarodowej sprawiedliwości oraz relacji opartych na prawie. Wskazał też na krajową strategię wspierania działań MTK, szczególnie w kontekście badań zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy oraz uznania jurysdykcji trybunału w stosunku do obywateli państw niebędących stroną Statutu Rzymskiego.
Wyjątkowa sytuacja w przypadku Izraela
Wiceminister przypomniał, że premier Izraela jest świadomy konsekwencji, jakie mogą go spotkać. Szejna stwierdził, że nie przypuszcza, aby Netanjahu zdecydował się odwiedzać jakiekolwiek państwo, które jest stroną Statutu Rzymskiego i uznaje wyroki MTK. Warto zauważyć, że Izrael, podobnie jak Stany Zjednoczone czy Rosja, nie ratyfikował Statutu Rzymskiego, co wpływa na jego relacje z MTK. Z kolei Palestyna jest stroną tego traktatu, a MTK uznał możliwość prowadzenia dochodzeń w sprawie domniemanych zbrodni na terytoriach palestyńskich, także na terenach okupowanych przez Izrael.
Źródło/foto: Interia