W poniedziałek portal The Aviationist doniósł o przeprowadzeniu pierwszego testowego lotu myśliwca F-35A o nazwie „Husarz”, który został wyprodukowany dla Polski w USA. Samolot wystartował z bazy lotniczej w Fort Worth, Teksasie, a według planów ma trafić jeszcze w grudniu do bazy Ebbing w Arkansas, gdzie rozpocznie się szkolenie polskich pilotów.
UDANY START I WSPÓŁPRACA Z GWARDIĄ NARODOWĄ
Samolot oznaczony jako AZ-02 c/n 3502 pomyślnie odbył lot, startując z bazy obok zakładów Lockheed Martin. Według informacji, lot trwał nieco ponad godzinę, a w jego trakcie uczestniczył również inny myśliwiec F-35A należący do Gwardii Narodowej stanu Alabama.
PREZENTACJA I SZKOLENIA POLSKICH PILOTÓW
Pierwszy samolot F-35A, tak jak pozostałe 31 maszyn, które trafią do polskiej służby, został oficjalnie zaprezentowany i przekazany Polsce w sierpniu 2024 roku. Jak poinformował koncern Lockheed Martin, szkolenie polskich pilotów planowane jest w bazie w Arkansas, a poniedziałkowy lot dotyczył drugiego samolotu „Husarza”.
PLANY DOSTAW I UMOWA Z POLSKĄ
Z planów Lockheed Martin wynika, że do końca roku Polska ma otrzymać drugi samolot, a do 2025 roku sześć kolejnych egzemplarzy. Przekazanie pierwszych F-35A do polskich baz zaplanowano na 2026 rok, z pierwszą dostawą do bazy w Łasku, a w 2027 do Świdwina. Na mocy umowy podpisanej w 2020 roku Polska zakupiła 32 myśliwce, w tym pakiet szkoleniowy oraz zapasowe silniki, za łączną kwotę 4,6 miliarda dolarów.
SPECYFIKA F-35A HUSARZ
Otrzymywane przez Polskę samoloty będą wariantem F-35A, który charakteryzuje się większym zasięgiem oraz udźwigiem uzbrojenia, w przeciwieństwie do wariantu B, który posiada system krótkiego startu i pionowego lądowania. „Husarze” będą wyposażone w najnowsze aktualizacje technologiczne, w tym nowy procesor, ulepszony system wyświetlania w kokpicie oraz dodatkową pamięć, co umożliwi przyszłe modernizacje.
Źródło/foto: Interia