Dzisiaj jest 29 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe regulacje: 18-latkowie w Ukrainie wezwani do wojskowych szkoleń

Ukraińska armia wprowadzi obowiązkowe szkolenia wojskowe dla wszystkich obywateli w wieku od 18 do 25 lat. Program edukacyjny rozpocznie się 1 stycznia 2024 roku. Siły Zbrojne Ukrainy mają nadzieję, że te działania podniosą umiejętności młodych ludzi w zakresie obsługi broni, co będzie kluczowe w przypadku przyszłej mobilizacji.

WYPOSAŻENIE W UMIEJĘTNOŚCI NABYTA W RAMACH SZKOLEŃ

Iwan Tymoczko, przewodniczący ukraińskiej Rady Rezerwistów Wojsk Lądowych, skomentował te zmiany, podkreślając, że treningi mają na celu zapewnienie, że młodzi Ukraińcy będą lepiej zaznajomieni z tym, co wiąże się z życiem w armii, co powinno wpłynąć na ich pewność siebie i zrozumienie sytuacji. Jak zaznaczył, pierwszymi, którzy wezmą udział w szkoleniach, będą studenci oraz uczniowie, a nieco później szkolenie obejmie całą męską populację w wyznaczonym wieku.

RÓŻNE POZIOMY SZKOLEŃ

Treningi będą prowadzone zarówno w trybie podstawowym, jak i profesjonalnym. Najważniejszym celem instruktażu jest nauczenie młodych ludzi umiejętności posługiwania się bronią. Dodatkowo, szkolenia mają pomóc w sprawnym doborze specjalizacji w przypadku ewentualnej mobilizacji, chociaż Tymoczko zaznaczył, że program nie ma bezpośredniego związku z aktualnym poborem.

NOWE REGULACJE I ICH WPŁYW

Wprowadzenie obowiązkowych szkoleń wojskowych jest efektem nowej ustawy przegłosowanej przez Radę Najwyższą we wrześniu, która zwolniła z mobilizacji osoby poniżej 25. roku życia. Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji weszła w życie 18 maja, znosząc możliwość uzyskania statusu „częściowo zdolnego do służby”. Od teraz obywatele mogą być jedynie klasyfikowani jako „zdolni” lub „niezdolni”.

Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat muszą aktualizować swoje dane w Terytorialnych Centrach Rekrutacji i Wsparcia Społecznego, jak również w Centrach Usług Administracyjnych. Z tego obowiązku nie są zwolnione również kobiety, które zarejestrowały się do służby, ani młodsze osoby, które dobrowolnie zgłosiły się do armii.

Osoby objęte mobilizacją mogą liczyć na zwolnienia w sytuacjach takich jak utrata rodzeństwa w trakcie wojny, niepełnosprawność, bycie opiekunem niepełnosprawnych dzieci czy bycie samotnym rodzicem, gdy drugi rodzic jest nieobecny z powodu śmierci lub innych okoliczności.

Źródło/foto: Polsat News

Siły Zbrojne Ukrainy/Facebook
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie