Na Słowacji rośnie zagrożenie dla infrastruktury krytycznej, jak informuje szef wywiadu cywilnego, Pavol Gaszpar. Zatrzymano dwóch obywateli Ukrainy, jednak Gaszpar zaznacza, że niekoniecznie mają oni związek z ewentualnymi próbami sabotażu w kraju. – Obserwujemy długotrwałą aktywność pewnej grupy ludzi, która wykazuje oznaki zaawansowanej działalności wywiadowczej – mówił.
Zagrożenie w sektorze energetycznym
Po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Państwowego, Gaszpar ujawnił, że zagrożenie dotyczy m.in. sektora energetycznego, nie wchodząc w szczegóły dotyczące samego incydentu. Dodał również, że zidentyfikowano osobę podejrzaną o wysyłanie od wiosny gróźb dotyczących podłożenia bomb w różnych instytucjach, takich jak szkoły czy sądy. Służby są przekonane, że podejrzany przebywa poza granicami Słowacji.
Współpraca z zagranicą
Gaszpar zaznaczył, że Słowacja podejmuje działania w celu skontaktowania się z zagranicznymi partnerami dotyczące opisanego zagrożenia. – Prowadzimy konkretne działania. Z przyjemnością przedstawię więcej informacji w najbliższym czasie. Poziom zagrożenia wynikający z tych działań wojny hybrydowej jest obecnie niski – ocenił.
W kontekście zagrożeń, Gaszpar dodał, że w grupie podejrzanych znajdują się osoby o różnym pochodzeniu. Mówił o Słowaku z węgierskim obywatelstwem oraz obywatelem Ukrainy, nie ujawniając jednak szczegółowych tożsamości innych osób.
Nowe metody działań sił bezpieczeństwa
W związku z zaistniałą sytuacją, opracowano nową metodologię działań służb bezpieczeństwa, która ma zostać wkrótce zatwierdzona i przedstawiona rządowi do dalszej dyskusji. – Będzie ona stosowana w podobnych przypadkach w przyszłości – podkreślił Gaszpar. Dodał, że słowackie siły bezpieczeństwa nie lekceważą zagrożeń, a ich działania są ponadstandardowe.
Wzmocnienie ochrony
Po posiedzeniu Rady, minister spraw wewnętrznych, Matusz Szutaj Esztok, ogłosił plany wzmocnienia ochrony infrastruktury krytycznej w kraju. Wygląda na to, że Słowacja podejmuje poważne kroki w celu zabezpieczenia swoich kluczowych sektorów przed potencjalnym wzrostem zagrożeń.
Źródło/foto: Interia