Dzisiaj jest 27 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

„Straż Miejska z Nowymi Uprawnieniami? Specjalny Zespół Pracuje nad Zmianami”

Praca strażnika gminnego w Polsce nie jest obecnie traktowana jako zajęcie o szczególnym charakterze, co pozbawia tych funkcjonariuszy możliwości skorzystania z emerytury pomostowej. Taką sytuację zauważa posłanka Lidia Czechak, alarmując, że wielu strażników decyduje się na przejście do policji w poszukiwaniu lepszych warunków emerytalnych. W odpowiedzi na te zagadnienia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) potwierdza, że prowadzone są rozmowy, jednak na razie brak konkretnych ustaleń.

INTERWENCJA POSŁANKI CZECHAK

Posłanka Lidia Czechak, reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość, podejmuje interwencję w sprawie uprawnień emerytalnych dla strażników gminnych. W jej interpelacji znalazła się prośba od prezydenta miasta, który występuje w imieniu strażników, domagając się zmian w obowiązujących regulacjach. Funkcjonariusze wskazują na nierówności w porównaniu do policji, gdzie minimalny wiek emerytalny wynosi 55 lat, a wymagany staż to 25 lat. W przypadku strażników gminnych ich praca nie jest uznawana za specjalne zajęcie, co uniemożliwia im ubieganie się o emeryturę pomostową.

PROBLEM Z ODPŁYWEM PRACOWNIKÓW

Czechak zwraca uwagę na rosnący problem kadrowy w straży gminnej, który jest efektem odpływu pracowników do policji. Prezydent, który skontaktował się z posłanką, uważa, że zmiany w przepisach emerytalnych mogą pomóc w zatrzymaniu tego trendu. Dlatego Czechak pyta MSWiA o to, czy rząd rozważa uznanie pracy strażników gminnych jako zajęcia o szczególnym charakterze oraz ewentualne obniżenie wieku emerytalnego dla tych funkcjonariuszy.

ODPOWIEDŹ MSWiA

Tomasz Szymański, sekretarz stanu w MSWiA, odpowiada, że kwestie dotyczące przepisów dotyczących pracy strażników gminnych nie leżą w gestii jego ministerstwa. Odpowiedzialność za regulacje w zakresie Klasyfikacji Zawodów i Specjalności oraz przepisy dotyczące pracy w szczególnych warunkach spoczywają na Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie informuje, że powołano grupę roboczą do spraw straży gminnych, która ma analizować postulaty dotyczące ich funkcjonowania.

Szymański podkreśla, że opinie i postulaty wypracowane przez samorząd w ramach dyskusji będą podstawą do dalszych analiz i możliwych działań mających na celu wprowadzenie zmian w prawie dotyczącym straży gminnych. Wśród rozważanych spraw znajduje się także kwestia uznania pracy strażników za zajęcie o szczególnym charakterze, jednak dotąd zespół nie osiągnął konsensusu w tej sprawie. To pokazuje, jak wiele jest do nadrobienia w kwestiach ustawowych dotyczących straży gminnych i ich pracowników.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie