Dzisiaj jest 26 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

NATO przyjęło nowy dokument określający kluczowe kierunki działań organizacji

„NATO musi zablokować wrogie działania Rosji we wszystkich kierunkach, a jednocześnie wspierać wysiłki mające na celu ograniczenie zdolności Moskwy do prowadzenia agresywnych wojen” – głosi uchwała przyjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne NATO. W dokumencie tym państwa Sojuszu zobowiązały się do opracowania planu wsparcia dla Ukrainy w zakresie militarnym oraz politycznym. Ukraińska armia ma otrzymać między innymi rakiety średniego zasięgu, w tym system Tomahawk.

Treść uchwały została opublikowana na oficjalnej stronie NATO, a jej głównym tematem była strategia wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy w kontekście trwającej wojny.

Obietnice dla Ukrainy

W uchwale przedstawiciele państw Sojuszu złożyli władzom Kijowa szereg obietnic dotyczących kontynuacji pomocy, w tym dostarczenia sprzętu do neutralizowania rosyjskich celów wojskowych. Uznano, że „Rosja pozostaje najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa”, dlatego Ukraina musi mieć dostęp do broni umożliwiającej jej obronę.

W ramach przyszłych pakietów wsparcia Ukrainie dostarczone mają być rakiety średniego zasięgu, w tym Tomahawk. Celem jest również zapewnienie w 2025 roku minimalnego finansowania w wysokości 40 miliardów dolarów.

Program szkoleniowy i strategiczne decyzje

Dodatkowo uchwała zobowiązuje NATO do opracowania specjalnego programu szkoleniowego dla ukraińskich sił zbrojnych, w tym do utworzenia Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina.

Punktem zwrotnym stanowi też stanowisko Sojuszu, które zezwala na atakowanie wszelkich, uzasadnionych celów wojskowych w Rosji, jeżeli ich eliminacja ma sens z militarnego punktu widzenia. „NATO musi powstrzymać wrogie działania Rosji we wszystkich kierunkach, wspierając jednocześnie starania Ukrainy o uderzenie w uzasadnione cele wojskowe na terytorium agresora zgodnie z zasadą samoobrony zawartą w artykule 51. Karty Narodów Zjednoczonych” – zaznaczono w uchwale.

Chiny jako zagrożenie

W dokumencie podkreślono również rolę Chin jako „zdecydowanego wspólnika agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie”, wskazując, że Pekin stwarza liczne wyzwania dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa oraz porządku międzynarodowego.

Dążenie do pokoju

W uchwale uwzględniono również ustalenia dotyczące zakończenia rosyjskiej inwazji, w ramach której NATO zobowiązało się do aktywnego wspierania Ukrainy w dążeniu do pokojowych negocjacji. Program ten będzie się opierał na proponowanej przez władze ukraińskie formule pokojowej oraz planie zwycięstwa.

Po raz kolejny podkreślono, że zasada „nic o Ukrainie bez Ukrainy” pozostaje fundamentalną wartością dla sojuszników.

Wzmocnienie relacji z NATO

Na zakończenie uchwały Sojusz zobowiązał się do zwiększenia wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie w uzyskaniu zaproszenia do NATO.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie