Dzisiaj jest 26 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Karol Nawrocki jako kandydat obywatelski – wywiad o patriotyzmie i społecznym zaangażowaniu

Miniony weekend był intensywnym sprawdzianem dla polskiej sceny politycznej. W sobotę Koalicja Obywatelska ujawnili swojego kandydata na prezydenta, a dzień później Prawo i Sprawiedliwość również zaprezentowało swoje wybory. Jak skomentował Tomasz Sekielski, Jarosław Kaczyński „w dobroci serca” podarował Karola Nawrockiego całej ojczyźnie, niemal składając go „na ołtarzu ojczyzny”. Niestety, przemówienie Nawrockiego nie wzbudziło entuzjazmu wśród Naczelnych.

Kandydat Obywatelski na Horyzoncie

W końcu mamy kandydata obywatelskiego! Jak zauważył Bartosz Węglarczyk, Nawrocki, jako przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, mógłby posługiwać się skrótem k.o. Ciekawe, czy to zamierzony zabieg, czy tylko przypadek.

Niestety, nie zyskał zaufania w kontekście zakończenia „wojny polsko-polskiej”. Dużo większym zainteresowaniem cieszyła się list poparcia dla Nawrockiego. Warto jednak wspomnieć o kontrowersyjnym wpisie Instytutu Pamięci Narodowej w serwisie X, który, jak przypomniał Węglarczyk, jako instytucja finansowana przez obywateli, nie powinna angażować się w politykę.

Odkrycia i Niedelikatności

Nie można pominąć również Jana Mosińskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, który przez przypadek ujawnił, że wydarzenia w krakowskiej Hali Sokoła miały charakter społeczny, a nie partie. W sobotę Koalicja Obywatelska podczas wyborów wewnętrznych wyłoniła swojego kandydata. Głos oddano na Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 74,75 proc. poparcia, a jego przeciwnik Radosław Sikorski zdobył 25,25 proc.

Bartosz Węglarczyk zauważył, że na tym etapie jedynym kandydatem partii może pozostać Trzaskowski, podczas gdy pozostali będą musieli walczyć z niezależnością. Sikorski po raz kolejny przegrał rywalizację wyborczą, co zdaje się kończyć jego marzenia o prezydenturze.

Czas na Zmiany?

Na zakończenie, Nasi Naczelni apelują do polityków: najwyższy czas zająć się reformą prawa wyborczego, aby rzeczywiście uregulować kwestie związane z kampanią prezydencką oraz jej finansowaniem. Zmiany są niezbędne.

Zapraszamy na kolejny odcinek Naczelnych oraz zachęcamy do słuchania podcastu w każdy poniedziałek o godz. 19.00 na stronie Onetu oraz w aplikacji Onet Audio. Swoje przemyślenia możecie przesyłać na adres naczelni@onet.pl.

Źródło/foto: Onet.pl

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie