Małgorzata Trzaskowska, małżonka Rafała Trzaskowskiego, lidera Koalicji Obywatelskiej w wyścigu o prezydenturę Polski, pochodzi z Rybnika. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie i ma rodzeństwo: bliźniaczą siostrę oraz brata. Z Rafałem spotkała się po raz pierwszy w 1997 roku, mając wtedy 19 lat.
Zaangażowanie Społeczne i Zmiana Wizerunku
W 2020 roku Agnieszka Pomaska, posłanka z Koalicji Obywatelskiej, w rozmowie z Onetem oceniła Małgorzatę Trzaskowską jako osobę otwartą i łatwo nawiązującą kontakty. „To ktoś, z kim każdy chciałby usiąść na kawie lub obiedzie i porozmawiać” — powiedziała Pomaska.
W wywiadzie dla „Vogue Polska” w 2018 roku, Małgorzata przyznała, że długo unikała publicznych wystąpień ze względu na chęć zachowania prywatności. Jednak po wyborach samorządowych zmieniła swoje podejście, stwierdzając, że „czasy są wyjątkowe, a naszym obywatelskim obowiązkiem jest angażowanie się w ważne sprawy, nawet poprzez udział w demonstracjach w obronie konstytucji czy praw kobiet”.
Początki Miłości i Życie Rodzinne
Małgorzata i Rafał spotkali się na studiach w Natolinie. Żona prezydenta Warszawy opisała to wydarzenie jako „miłość od pierwszego wejrzenia”. W 2002 roku wzięli ślub i wychowują dwoje dzieci. W 2020 roku na profilu Rafała na platformie X opublikowano filmik, który ukazywał ich rodzinne chwile.
W przeszłości Małgorzata Trzaskowska pracowała w warszawskim ratuszu, jednak po objęciu przez męża stanowiska prezydenta stolicy, zrezygnowała z pracy.
Kontrowersje i Odmienna Wizja Kościoła
Rodzina Trzaskowskich zwróciła uwagę mediów, gdy postanowili nie posyłać dzieci na lekcje religii, a ich syn zrezygnował z przystąpienia do pierwszej komunii. W rozmowach Małgorzata wyraziła swoje rozczarowanie podejściem Kościoła do obecnych wyzwań politycznych i społecznych. „Kościół nie zdał egzaminu, gdy PiS atakował sądy czy prawa kobiet. W związku z tym nasze dzieci nie uczestniczą w religii” — podkreśliła w wywiadzie dla „Vogue”.
Rafał Trzaskowski w Wyścigu Prezydenckim
Rafał Trzaskowski zdominował prawybory prezydenckie Koalicji Obywatelskiej, zdobywając 74,75 procent głosów, w przeciwieństwie do Radosława Sikorskiego, który uzyskał 25,25 procent. Ta przewaga to najwyższy wynik w historii prawyborów organizowanych przez Platformę Obywatelską. Przykładowo, w 2010 roku Bronisław Komorowski pokonał Sikorskiego stosunkiem 68,5 proc. do 31,5 proc.
Obecnie Trzaskowski sprawuje urząd prezydenta Warszawy, a jego kadencja zakończy się w 2029 roku. Oznacza to, że w przypadku jego zwycięstwa w nadchodzących wyborach prezydenckich nowi mieszkańcy stolicy będą musieli wybrać innego prezydenta miasta.
Źródło: Onet.pl
Autor: Tomasz Warszewski / Shutterstock