Dzisiaj jest 25 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Francja stawia sprawę jasno: „Nie ma czerwonych linii” w kontekście wojny w Ukrainie

Francja z intensywnym wsparciem dla Ukrainy

Pomoc bez ograniczeń

Minister spraw zagranicznych Francji, Jean-Noël Barrot, w rozmowie z BBC zapewnił, że Ukraina będzie mogła liczyć na wsparcie tak długo, jak będzie to konieczne. Podkreślił, że w kontekście pomocy nie ma „czerwonych linii”, ponieważ stawką jest bezpieczeństwo całej Europy.

Możliwość użycia rakiet

Barrot zaznaczył, że Ukraina mogłaby korzystać z francuskich rakiet w ramach samoobrony, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie ujawnił jednak, czy ta broń została już użyta w konflikcie. W Brukseli minister odniósł się do wcześniejszych wypowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona, który w maju stwierdził, że Francja zezwoli Ukrainie na użycie rakiet, jednak w ściśle określonych okolicznościach.

Walka z rosyjskim zagrożeniem

„Będziemy wspierać Ukrainę tak intensywnie i tak długo, jak będzie to konieczne, ponieważ za każdym razem, gdy armia rosyjska posuwa się naprzód, zagrożenie staje się bliższe Europie” – mówił minister, wskazując na znaczenie nieograniczonego wsparcia dla Ukrainy w walce z Rosją.

Otwarta możliwość interwencji

Odpowiadając na pytanie o możliwość zaangażowania wojsk francuskich w konflikt, Barrot stwierdził, że Francja „nie wyklucza żadnych opcji”. Dodał, iż w kontekście rosnącego napięcia konieczne będą zwiększone wydatki na obronność. „Będziemy musieli przeznaczyć więcej środków, aby móc stawić czoła nowym wyzwaniom” – podkreślił.

Możliwość przystąpienia Ukrainy do NATO

Minister zaznaczył również, że Francja popiera możliwość przystąpienia Ukrainy do NATO. Współpracują z sojusznikami, aby zbliżyć ich do wspólnego stanowiska w tej kwestii.

Zmiany w polityce USA

W międzyczasie media informowały, że prezydent Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu do ataków w głębi Rosji. To oznacza, że Ukraina zaczęła korzystać z pocisków ATACMS, które mogą osiągać zasięg około 300 kilometrów. Po tym kroku do USA dołączyła Wielka Brytania, a 20 listopada Ukraina przeprowadziła pierwszy atak rakietowy na terytorium Rosji przy użyciu rakiet Storm Shadow.

Ogólnie sytuacja na Ukrainie wciąż się rozwija, a globalne reakcje na ten konflikt są niezwykle dynamiczne. Z pewnością będziemy obserwować dalsze działania społeczności międzynarodowej w nadchodzących dniach.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie