Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Odczytanie zeznań Zbigniewa Ziobry przed komisją – nowy komunikat prokuratury

Adam Bodnar złożył dzisiaj do Marszałka Sejmu RP, Szymona Hołowni, wniosek o zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry, posła na Sejm, przed Sejmową Komisję Śledczą ds. Pegasusa. O tym poinformowała Prokuratura Krajowa, która podkreśliła, że taki krok jest możliwy jedynie po uzyskaniu zgody Sejmu, chyba że dojdzie do zatrzymania na gorącym uczynku.

Analiza Wniosku

Wcześniej Prokuratura Krajowa otrzymała od komisji wniosek dotyczący zatrzymania Ziobry. Został on poddany ocenie przez Zespół Śledczy Nr 3 odpowiedzialny za sprawę Pegasusa. Z przeprowadzonej analizy wynika, że Sejmowa Komisja Śledcza wyczerpała wszelkie możliwości, aby przeprowadzić przesłuchanie Zbigniewa Ziobro jako świadka. Poseł był dwukrotnie prawidłowo wzywany na przesłuchanie, a także nałożono na niego kary pieniężne w związku z niestawiennictwem – pierwsza kara została orzeczona przez Sąd Okręgowy w Warszawie w wysokości 2000 zł za brak stawienia się na posiedzeniu 14 października 2024 r.

Odstąpienie od Nietykalności Cielesnej

W związku z tym, że działania mające na celu zmuszenie Ziobry do stawiennictwa okazały się nieskuteczne, Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że można odstąpić od zasady nietykalności cielesnej posła w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na wezwanie organu.

Reakcja Marszałka Sejmu

Do wniosku o przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry odniósł się również marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Stwierdził, że wniosek przejdzie przez standardową procedurę weryfikacji formalnej. Hołownia podkreślił, że zlecił, aby proces ten odbył się jak najszybciej, nie naruszając jakości kontroli. Dodał, iż na początku przyszłego tygodnia dokument powinien trafić do komisji ds. immunitetu poselskiego.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie