W CYKLU: BIZNES ZACZYNA SIĘ OD LUDZI
Wybór pracodawcy nie opiera się jedynie na atrakcyjności wynagrodzenia. Dla przyszłych pracowników istotna jest także możliwość elastycznego wykonywania zadań, na przykład poza standardowymi godzinami czy zdalnie. Każdy z nas zmaga się z obowiązkami zawodowymi, które często kolidują z życiem rodzinnym, zwłaszcza w kontekście opieki nad dziećmi. Dlatego przedsiębiorstwa, które wprowadzą elastyczne formy pracy, mają szansę przyciągnąć najlepsze talenty oraz poprawić swój wizerunek jako pracodawcy z klasą.
Elastyczne Opcje Pracy
Prawdziwym dylematem, stojącym przed pracodawcami, nie jest już pytanie, czy wprowadzać elastyczne formy zatrudnienia. Dziś to standard, którego oczekują pracownicy w firmach, gdzie charakter pracy pozwala na wprowadzenie takich rozwiązań jak praca zdalna czy hybrydowa. Ignorowanie tych oczekiwań wiąże się z ryzykiem utraty pracowników, a także trudnościami w pozyskiwaniu nowych.
Warto pamiętać, że zapewniając pracownikom odpowiedni komfort, zwiększamy ich zaangażowanie. Gdy zadania zawodowe nie nakładają się na obowiązki domowe, pracownicy są bardziej skoncentrowani i efektywni. To dla pracodawcy oczywista korzyść.
Korzyści z Elastycznych Form Pracy
Elastyczność w pracy to jedno z narzędzi zarządzania różnorodnością w zespole. Najważniejsze zalety stosowania takich form zatrudnienia obejmują zwiększenie satysfakcji pracowników oraz poprawę efektywności firmy.
Przykładem są mali i średni przedsiębiorcy z Małopolski, którzy mają możliwość wdrażania rozwiązań sprzyjających równowadze między życiem zawodowym a prywatnym dzięki projektowi „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy”. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oferuje doradztwo strategiczne, pomoc w obszarze HR, granty w wysokości 63 000 zł oraz szkolenia. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich, firmy mogą zaplanować i wdrożyć efektywne strategie zarządzania różnorodnością wśród pracowników.
Dominika Kuśnierz, Dyrektor Generalna Fabryki Kosmetyków HEAN, podkreśla: „Doradca HR pomógł nam opracować regulamin pracy zdalnej, a z grantu sfinansowaliśmy potrzebny sprzęt. Ta forma zatrudnienia była dla nas nowością, jednak w działach takich jak zarządzanie jakością może okazać się szczególnie efektywna. Umożliwia to pracownikom pracę w warunkach sprzyjających koncentracji.”
Warto również zwrócić uwagę na doświadczenia innych firm, które dzięki programowi „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy”, wprowadziły innowacyjne formy pracy. Zachęcamy do zapoznania się z ich historiami, które mogą stanowić inspirację do zmian w własnej organizacji.
Projekt „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy” jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, a jego celem jest wspieranie elastycznego reagowania na zmiany zachodzące na rynku pracy oraz utrzymanie pracowników.