W rządzie powstaje nowy, międzyresortowy zespół, który będzie zajmował się walką z szarą strefą. Zarządzenie w tej sprawie ma trafić wkrótce do konsultacji społecznych, co donosi piątkowe wydanie „Pulsu Biznesu”. Jak wskazuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, szara strefa w Polsce stanowi aż 27 proc. produktu krajowego brutto.
Koordynacja działań w walce z szarą strefą
Zgodnie z informacjami dziennika, nadzorowanie działań mających na celu ograniczenie unikania podatków sprawować będzie specjalny komitet składający się z wysokich rangą urzędników z różnych instytucji państwowych. Powołanie tego zespołu zapowiedział Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.
— Wśród organów centralnych panowało ogromne zainteresowanie, także ze strony takich instytucji jak straż graniczna czy policja. Planujemy podjęcie rzeczywistych działań w walce z szarą strefą. Oczywiście, każdą legislację będziemy konsultować z przedsiębiorcami, aby nasze działania były jak najbardziej efektywne — zaznaczył Tratkiewicz, cytowany w „PB”.
Wytyczne MFW i ambitne cele
Inicjatywa powołania zespołu jest odpowiedzią na rekomendacje Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który sugerował Polsce zwiększenie aktywności w walce z szarą strefą. Tratkiewicz podkreślił, że 27 proc. PKB, które pochodzi z szarej strefy, jest o 5 punktów procentowych wyższe od średniej Unii Europejskiej.
— Naszym celem jest zredukowanie skali szarej strefy do poziomu średniej unijnej w ciągu kilku lat, co oznacza ograniczenie jej wartości o 100 miliardów złotych. Taki krok miałby znaczący wpływ na zwiększenie dochodów budżetu państwa oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To ambitny, ale jak najbardziej realny cel — podkreślił w „PB” dyrektor departamentu w MF.