Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ludmiła Kozłowska zgłasza sprawę do prokuratury i żąda 2 milionów złotych

Fundacja Otwarty Dialog, której prezesem jest Ludmiła Kozłowska, domaga się 2 milionów złotych zadośćuczynienia od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz innych urzędów, które pod kierownictwem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nielegalnie wydaliły ją z Polski i Unii Europejskiej. Działania te miały charakter zemsty za jej zaangażowanie w obronę praworządności w obliczu działań Prawa i Sprawiedliwości.

OBYWALELKA UKRAINY W POLSCE

Ludmiła Kozłowska, obywatelka Ukrainy, przyjechała do Polski w 2007 roku w celu podjęcia studiów. Razem z mężem Bartoszem Kramkiem prowadzi Fundację Otwarty Dialog, która aktywnie wspiera działania na rzecz praw człowieka i demokracji w krajach wschodniej Europy. W okresie rządów PiS, Kozłowska i Kramek publicznie krytykowali politykę rządzących, w tym reformy sądownictwa, oraz angażowali się w antyrządowe protesty.

BEZPRAWNE WYDALENIE Z POLSKI

Fundacja Otwarty Dialog ogłosiła złożenie zawiadomienia do prokuratury, wskazując, że sądy, w tym Naczelny Sąd Administracyjny, uznały wydalenie Kozłowskiej za bezprawne. Zakaz wjazdu, który nałożono na nią w 2018 roku na podstawie tajnej opinii ówczesnego szefa ABW, blokował jej możliwość podróżowania do większości krajów Unii oraz powrotu do Polski przez niemal sześć lat. Do tej pory nie uzyskała informacji, na jakiej podstawie podjęto decyzję o jej wydaleniu, ponieważ związane z tym dokumenty pozostawały tajne.

WALKA O PRAWO POBYTU

Kozłowska wielokrotnie starała się uzyskać prawo pobytu w Polsce, jednak działania administracyjne były torpedowane przez wojewodów i szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Dopiero po zmianie władzy w Polsce, ABW ostatecznie przyznało, że nie ma podstaw do dalszego zakazu pobytu, co doprowadziło do wydania zaświadczenia, że jej dane nie figurują w wykazie osób niepożądanych.

ZARZUTY PRZECIWKO ABW

W złożonym zawiadomieniu wskazuje się, że funkcjonariusze ABW działali z pobudek politycznych, nadużywając swoich kompetencji oraz wytwarzając fałszywe dokumenty, które miały gołosłownie potwierdzać, że Kozłowska stanowi zagrożenie dla obronności państwa. Adwokat Kozłowskiej, Paweł Zieliński, zaznaczył, że działania ABW były sprzeczne z wyrokami sądów, które podważyły rzetelność przedkładanych dowodów.

WALKA O ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Na ławie oskarżonych znaleźli się Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik, którzy obecnie są europarlamentarzystami z ramienia PiS. Kozłowska podkreśla, że czas zakończyć bezkarność władz i ukrócić polityczne wpływy na służby specjalne. Jej mąż, Bartosz Kramek, dodał, że ich historia to nie tylko osobista tragedia, ale część szerszego obrazu prześladowań, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Polsce.

W kontekście sprawy Kozłowskiej, Fundacja Otwarty Dialog żąda także przeprosin od ABW i Urzędu ds. Cudzoziemców, a zadośćuczynienie, którego się domagają, to tylko część starań o naprawienie doznanych krzywd. Jak zaznaczyła Kozłowska: „Nigdy się nie poddaliśmy, a dziś spełniamy nasze obietnice”.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie