W najnowszym odcinku podcastu Bartosza Węglarczyka, prowadzący w towarzystwie Tomasza Sekielskiego omawiają kontrowersyjne wydarzenia związane z uczelnią Collegium Humanum oraz zarzuty, które niedawno usłyszeli prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i były europoseł Karol Karski. W centrum zainteresowania znalazły się również niedawne badania sondażowe Koalicji Obywatelskiej oraz deklaracje samodzielności składane przez Szymona Hołownię. Tematem dyskusji były również ceny energii elektrycznej w Polsce oraz wydobycie węgla.
Korupcyjne zarzuty wobec Sutryka i Karskiego
Jacek Sutryk jest oskarżany o wręczenie korzyści materialnej byłemu rektorowi Collegium Humanum za uzyskanie dyplomu tej uczelni. Istnieją także zarzuty dotyczące posługiwania się tym dokumentem w sposób niezgodny z prawem oraz wyłudzenia kwoty 230 tys. zł. Karol Karski, natomiast, usłyszał oskarżenia korupcyjne dotyczące rzekomego wykorzystania wpływów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Miał on uzyskać korzyści materialne w postaci pokrycia kosztów raportu sondażowego oraz bilbordów wykorzystanych w czasie kampanii do europarlamentu. Całkowita wartość tych usług wyniosła ponad 36 tys. zł.
Wyniki sondaży Koalicji Obywatelskiej
W poniedziałek ogłoszono wyniki sondażu dotyczącego przyszłych wyborów prezydenckich. Gdyby Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej, zdobyłby 40 proc. głosów w pierwszej turze. Z kolei Radosław Sikorski miałby mniejsze szanse na zwycięstwo, według sondażu, przegrywając z przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższy weekend, 23 listopada, Koalicja Obywatelska planuje ostatecznie ogłosić, na kogo postawią w nadchodzących wyborach.
Szymon Hołownia i jego deklaracje
W szczególnej uwadze Naczelnym znalazły się również słowa Szymona Hołowni, który zadeklarował chęć bycia niezależnym kandydatem na prezydenta. Hołownia podkreślił, że chce słuchać ludzi oraz działać zgodnie z własnymi przekonaniami. Zgłoszone przez niego intencje wzbudziły sceptycyzm wśród komentatorów, którzy zauważają, że taka niezależność może być problematyczna.
Ceny prądu a sytuacja gospodarcza
Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego odniósł się do sytuacji politycznej i związanych z nią sondaży, zaznaczając, że wyborcy kierują się przede wszystkim własnymi odczuciami względem sytuacji materialnej. Podkreślił, że jeśli koalicja nie zrealizuje wyznaczonej umowy dotyczącej gospodarki, w nadchodzących wyborach mogą ponieść porażkę.
W międzyczasie Naczelni skoncentrowali się na problemie wysokich cen energii elektrycznej w Polsce, wskazując, że kraj zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem hurtowych kosztów energii. Dodatkowo przedsiębiorcy, obciążeni rosnącymi kosztami energii, mogą być zmuszeni do podnoszenia cen oferowanych przez siebie usług. Wciąż ponosimy również ogromne wydatki na wydobycie węgla, który stopniowo traci na znaczeniu w produkcji energii. Pytanie, jak na te wyzwania zareagują politycy, pozostaje otwarte.
Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu „Naczelni” w poniedziałki o godz. 19:00 na stronie Onetu oraz w aplikacji Onet Audio.