Dzisiaj jest 18 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

„Nowe kontrowersje w polityce migracyjnej Donalda Trumpa: plan deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy”

Media informują, że nowo wybrany prezydent USA, Donald Trump, planuje deportację setek tysięcy nielegalnych imigrantów do Rwandy. Tam mieliby oni oczekiwać na rozpatrzenie wniosków o pobyt w Stanach Zjednoczonych w specjalnie utworzonych ośrodkach azylowych. Wypowiedzi byłego szefa amerykańskiej Służby Imigracyjnej i Celnej, Toma Homana, wskazują na poparcie dla tego planu, który określił jako „historyczną operację deportacyjną”.

Ruandyjski model deportacji

Wcześniej podobne rozwiązanie próbował wdrożyć rząd Wielkiej Brytanii, lecz nowy premier Keir Starmer porzucił ten pomysł, gdyż okazało się, że mimo znacznych wydatków na ten cel, do Rwandy wysłano tylko jedną osobę. Joachim Stamp, specjalny przedstawiciel Niemiec ds. umów migracyjnych, proponował, by Unia Europejska rozważyła wykorzystanie istniejących ośrodków azylowych w Rwandzie.

Jak donosi „The Sun”, zespół Trumpa analizuje możliwość deportacji nielegalnych imigrantów nie tylko do Rwandy, ale także do innych krajów, aby uniemożliwić im pozostanie na amerykańskim terytorium. Trump oraz przyszły wiceprezydent JD Vance obiecali masowe deportacje i zasugerowali ograniczenie statusu czasowej ochrony, który zezwala imigrantom z krajów dotkniętych kryzysem na tymczasowe zamieszkanie w USA. Obecnie z tego uprawnienia korzysta ponad milion osób.

Krytyka statusu czasowej ochrony

Ostatnio Trump wykazał się kontrowersyjnymi stwierdzeniami na temat Haitańczyków posiadających status czasowej ochrony, twierdząc, że zjadają oni zwierzęta domowe swoich sąsiadów.

Temat deportacji do Rwandy był poruszany również przez „Wall Street Journal” w maju tego roku. Tom Homan stwierdził wówczas, że konieczność przeprowadzenia masowej deportacji wynika z historycznego napływu imigrantów do USA. Trump oskarża administrację prezydenta Joego Bidena o umożliwienie nielegalnego wjazdu na teren USA dla ponad 10 milionów osób, co jego zdaniem przyczyniło się do wzrostu liczby nielegalnych imigrantów do 20 milionów.

Rwanda, mająca ponad 14 milionów mieszkańców, jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów Afryki, z gęstością zaludnienia wynoszącą 550 osób na kilometr kwadratowy.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie