Dzisiaj jest 17 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Były rektor Collegium Humanum wyszedł z katowickiego aresztu

Wpłacenie 2 milionów złotych poręczenia majątkowego za byłego rektora Collegium Humanum, Pawła Cz., skutkowało decyzją prokuratora o uchyleniu tymczasowego aresztu. Informację tę w sobotę przekazała prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej. Podejrzany zgodził się na współpracę z prokuraturą, co umożliwiło przeprowadzenie wielu czynności procesowych.

Ograniczenia dla byłego rektora

Paweł Cz. otrzymał szereg ograniczeń, w tym zakaz opuszczania kraju, który wiąże się z zatrzymaniem paszportu. Dodatkowo, obowiązuje go zakaz wstępu na uczelnię oraz zbliżania się do jej pracowników, jak również zakaz wykonywania czynności nauczyciela akademickiego w Polsce.

Jak wyjaśniła prokurator, na tym etapie postępowania nie ma podstaw do dalszego stosowania aresztu. W dotychczasowych działaniach procesowych wykonano wiele czynności, w tym kilkadziesiąt przesłuchań oraz konfrontacji, a sprawa jest zaawansowana. Paweł Cz. od lutego przebywał w areszcie, jednak aktualnie pozostaje do dyspozycji prokuratury.

Zarzuty i postępowanie

Były rektor Collegium Humanum usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a łącznie postawiono mu blisko 100 zarzutów. Obecnie w sprawie jest 55 podejrzanych, którym prokurator postawił łącznie 196 zarzutów. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w działalności uczelni, a działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) rozpoczęły się w lutym po ujawnieniu informacji przez dziennikarzy „Newsweeka”.

Nieprawidłowości obejmowały zarzuty o oferowanie szybko zdobywanych dyplomów MBA, które – jak ustalono – miały być wydawane przez uczelnie nieposiadające odpowiednich uprawnień. W gronie absolwentów Collegium Humanum znajdowali się także politycy oraz członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa.

Obszerny bilans działań

Od rozpoczęcia śledztwa, CBA zatrzymało już 28 osób związanych ze sprawą Collegium Humanum, w tym m.in. byłego europosła oraz prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Uczelnia zmieniła nazwę na Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, a w czerwcu br. zainaugurowała rekrutację na rok akademicki 2024/2025, przyjmując 1999 studentów na studia niestacjonarne. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie otrzymało jeszcze danych dotyczących liczby studentów na studiach stacjonarnych.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie